BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Okima a jeho výjimečně pestrý život

archiv revue
Cestovatel Miloslav Stingl byl až do poslední chvíle člověk plný elánu. Možná mu exotické národy prozradily recept na šťastný život, nebo toho zkrátka zjistil o světě tolik, že se na něj dokázal dívat s patřičným nadhledem. Ať tak či onak, díky jeho heslu „cestuji, tedy jsem“, vznikly více než čtyři desítky knih, které vyšly v mnoha jazycích a čtenářům zprostředkovaly ty nejzajímavější kouty naší planety.

Sběratel zážitků

Plaval v řece s krokodýly, překonal malárii, lovil tuleně s Eskymáky a procházel divokými pralesy. Měl také příležitost objevit pozůstatky dávných mayských měst nebo potkat potomky lidojedů. Není troufalé říct, že nikomu jinému se už nepodaří vidět a zažít takové věci, jako Miloslavu Stinglovi. Většinu svých výprav absolvoval úplně sám, takže je s podivem, že je všechny v pořádku přežil. Jeho touha podívat se do světa byla silnější než všechna komunistická omezení, a tak díky vědeckému poslání výprav našel způsob, jak si splnit své sny.

„Bezpochyby patří mezi nejslavnější české cestovatele. Po éře legendárního Emila Holuba, Vojty Náprstka, Enrique Stanko Vráze, Josefa Kořenského, Alberta Vojtěcha Friče nebo populární cestovatelské dvojice Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda to byl právě on, kdo pokračoval v 60., 70. a 80. letech 20. století v popisování a poznávání dalekých nedostupných zemí. Každá dekáda má své hrdiny, on si svým přístupem vysloužil přízeň mnoha generací,“ říká historik a autor jeho biografie Adam Chroust.

Nejpřekládanější autor

Z cest si domů nevozil příliš mnoho předmětů, důležité pro něj byly především osobní vzpomínky, které zažil „na vlastní kůži“. Přesto se mu za dlouhou badatelskou kariéru podařilo doma nashromáždit 280 kufrů a množství krabic s cestovatelskými materiály, které rozpečetil právě až společně s Adamem Chroustem. Ten si dal za cíl sestavit ucelenou Biografii cestovatelské legendy.

„Téměř osm let jsme se s doktorem Stinglem vídali každý týden, jezdili na festivaly, přednášky a rozhovory do médií, nakupovali, odpovídali na dopisy, zařizovali drobnosti, vychutnávali jeho oblíbenou svíčkovou a trávili celé dny v nádherně nekonečných debatách o tématech, která neměla časové, geografické ani osobní hranice,“ popisuje tvůrčí proces. Ze Stinglova vyprávění nakonec vznikla velkolepá publikace. Kniha získala cenu Magnesia Litera za nakladatelský počin roku 2017 a také ocenění Český bestseller 2016 v kategorii Cestopisy a reportáže. Nyní vychází v novém vydání, rozšířeném o události posledních let. Přibyly v ní také informace o literárních oceněních i natáčení filmového dokumentu a nechybí ani fotografie těchto významných příležitostí.

Miloslav Stingl sám patřil mezi nejpilnější a také nejvíce překládané české autory, celkový náklad jeho knih už přesáhl 17 milionů výtisků. Z mnoha jeho titulů můžeme jmenovat například Tajemství indiánských pyramid nebo Očarovanou Havaj, kterou doplnil nádhernými fotografiemi další světoběžník Jiří Kolbaba. Z populární knihy Sex v pěti dílech světa vznikla také audiokniha k poslechu.

Ten, který vede

Jako etnograf s vystudovaným mezinárodním právem se zajímal především o indiánské kultury a tichomořská etnika. Zkoumal také různé organizace nebo sdružení těchto národů a snažil se o ochranu jejich práv. Veřejnost i známí viděli v Miloslavu Stinglovi váženou osobnost, která si ovšem ze sebe dokázala dělat legraci nezaměnitelným způsobem. Právě prolamování ledů bylo velmi důležité při jeho komunikaci s cizími národy. Dokázal k tomu používat 17 jazyků a měl fenomenální paměť.

S oblibou vzpomínal na jeden z milníků svého života, kdy se stal náčelníkem amerického indiánského kmene Kikapú. Stingl s tímto kmenem delší dobu žil, proto si na něj později jeho představitelé vzpomněli. Nabídli mu nejvyšší post a indiánské jméno Okima, což znamená „ten, který vede“. Cestovatel byl na tuto poctu velmi hrdý a rád na veřejnosti vystupoval v indiánské čelence, kterou mu poslali společně s oficiální listinou.

Poetika návratů

I když prohlašoval, že není kosmopolita, ale především Čech, v zahraničí strávil dohromady 20 let života. Přikláněl se totiž k názoru, že aby si člověk skutečně vážil svého domova, musí nejdříve poznat, jak to chodí jinde. Na tohle téma v rozhovorech s Adamem Chroustem také přišla řeč: „Nejvíce miloval svoji vlast, kam se vždy rád vracel a nedal na ni dopustit. I když měl mnohokrát příležitost zůstat v zahraničí a využít pracovních nabídek zvučných institucí, nikdy na emigraci nepomýšlel. Kdysi mi vyprávěl: ‚Jste-li na dlouhou dobu z domova pryč, nejvíce se těšíte na první dotek mateřské země. Většinou se vracívám vlakem z janovského přístavu a první zprávu o návratu mi hlásí stanice Česká Kubice u Domažlic. Je to nádražíčko jako dlaň, ale vím, že jsem doma. Vždy jsem cítil, že mým domovem jsou Čechy. Dřív, než člověk odjede do Patagonie na pláž, měl by poznat Máchovo jezero.‘“

I v pokročilém věku byl Miloslav Stingl nesmírně aktivní, cílevědomý a do poslední chvíle si uchoval životní optimismus. Jako očekávaný host se rád účastnil cestovatelských festivalů, dokonce se chtěl ještě podívat do světa. „Plánů měl celou řadu, od několika zahraničních cest po dokončení velkého celovečerního filmu o svém životě. Režisér Steve Lichtag v koprodukci s Českou televizí film právě dokončuje a mohu prozradit, že premiéra je plánována na podzim tohoto roku. Miloslav Stingl na snímku spolupracoval několik let, je plný nikdy nezveřejněných filmových nahrávek a představí ho ve zcela novém světle. Je to dárek, na který se všichni můžeme těšit,“ dodává autor knižního životopisu.

Foto: Petr Marhoul

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Stingl Miloslav Biografie cestovatelské legendy

4.0 4
1598 1310
IHNED odesíláme
Čeština

Tajemství indiánských pyramid

0.0 0
348 285
IHNED odesíláme

Sex v pěti dílech světa

0.0 0
od 203
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –