Povedená apokalyptická kniha s netradičním zázemím

archiv revue
V knize je magie propojena s přírodou, kletbami a léčitelstvím. Druhým extrémem je vývoj supertechnologií...
Produkce nakladatelství Host je vážně zajímavá a občas se tam najdou skryté poklady. Například knihy, které nejsou moc známé, v české knižní blogosféře se o nich moc nemluví, ale i tak jsou to hotové perly. Kdyby nebylo chytlavé obálky Všech ptáků na nebi, nejspíš by mi unikla i ona. Po přečtení anotace jsem tu knihu ale chtěla stůj co stůj – střet vědy a magie? V současném světě? Ano, prosím!

Hodnocení

Že magie a technologie nejdou dohromady? Chyba! Patricie Delfinová a Laurence Armstead o tom ví své. Charlie Jane Andersová ve svém románu Všichni ptáci na nebi díky těmto dvěma postavám propojuje dvě naprosto odlišná odvětví, která v této knize stojí proti sobě. I tak se ale čarodějka Patricie a vědátor Laurence přátelí už od střední školy a právě to by mohlo zachránit Zemi před pomalu se blížící Apokalypsou. Přihoďte trochu té lásky, mluvící ptáky a stromy a máte Všechny ptáky na nebi.

Všichni ptáci na nebi jsou velmi osobitou a jedinečnou knihou, která nejspíše nesedne úplně každému. Má svůj osobitý styl a atmosféru, která se jen velmi těžko vysvětluje. Autorka je ale výborná vypravěčka. Příběh je vyprávěn jak z pohledu Patricie, tak i Laurence, a to už od jejich dětství, což dodává příběhu na větší komplexnosti. Řekla bych, že se tu střetávají dva extrémy. Na jedné straně máme mágy, jejichž systém autorka moc pěkně vysvětlila a od běžných čarodějů ala Harry Potter se velmi liší. Daleko více je magie v knize propojena s přírodou, kletbami a léčitelstvím. Druhým extrémem je vývoj supertechnologií – čekejte červí díry, umělé inteligence a mnoho dalšího. Jak tyto dvě věci mohou fungovat vedle sebe? Jednoduše. Prostě to funguje.

„Přišel jsem tě povolat do speciální školy pro lidi s tvým konkrétním nadáním. Do tajné akademie, kterou vedou nejlepší čarodějky a čarodějové na světě, a kde se můžeš naučit dokonale a zodpovědně používat své schopnosti.“

Nejde však jen o samotnou záchranu světa. Autorka do hloubky rozvíjí charaktery svých postav, ať už těch hlavních, tak i těch vedlejších. Velký důraz klade na to, co za rizika s sebou nese, když máte příliš velkou moc. Kniha je temnějšího rázu, díky čtivosti stránky rychle ubíhají a nechybí ani spousta akce, napětí a krve.

Pokud bych měla hodnotit za sebe, byly pro mne Všichni ptáci na nebi jedním velkým překvapením. Více než polovinu knihy jsem zírala s otevřenou pusou, protože jsem nějak nedokázala strávit, jak vedle sebe mohou tak dobře fungovat magie a technologie. Knize bych přiřkla přídomek zvláštní, protože tomu tak opravdu je. Líbil se mi celý systém magie, který autorka vytvořila, jelikož jsem nic podobného ještě nikde neviděla. Laurence mi k srdci tolik nepřirostl, jelikož technologiím a IT moc nerozumím, i tak to ale bylo příjemné zpestření. Je vážně škoda, že se o knize tolik nemluví, protože je to velmi povedená apokalyptická kniha s netradičním zázemím.

Hodnocení: 4/5
Autor: Kateřina Kopišťová
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Ježek je savec, který je sice drobný, ale užitečný. Jeho přínos pro nás je nezanedbatelný. Navíc jeho roztomilý vzhled podněcuje autory dětských knih k využití ježků jakožto hlavních hrdinů.
Číst Connellyho je literární požitek!
Dagmar Pecková, hvězda operní scény, nás překvapuje svou novou knihou Ty vole se neříká, která vychází 20. listopadu v Nakladatelství Kazda. S typickou upřímností a humorem sobě vlastním odhaluje zákulisí svého života i umělecké kariéry. V tomto exkluzivním rozhovoru se dozvíme, co ji přivedlo k psaní, jak se vyrovnává s výzvami uměleckého života a proč se nebojí být kontroverzní. Od osobních ztrát po profesní úspěchy, od operních árií po divadelní prkna – Dagmar Pecková nám nabízí nečekaně otevřený pohled do svého světa.