BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Recenze: Čínou nahoru i dolů

archiv revue
„Není všechno černé, nebo bílé, lidé na světě jsou všude stejní. Snad jen jedni radši knedlíky a druzí netopýry.“

Vydat se na pas blind do Číny, a navíc s parťákem uloveným na cestovatelské seznamce? No, nic proti, jsem do jisté míry stejný „pošuk“ jako Katka, ale občas musíme počítat s tím, že výběr zrovna neklapne a šlápneme úplně vedle. A přesně to se stalo autorce tohoto cestovatelského deníku. Kniha Čínou nahoru i dolů tak není jen o poznávání neznámého světa, ale rovněž o tom, jaké to je cestovat po něm s někým, koho byste v životě nejraději vůbec nepotkali.

Katka poznala Čínu za sedmitýdenní pobyt ve všech jejich podobách – Čínu krutou, ale i laskavou, zákeřnou, avšak i srdečnou. Je to stejné všude na světě, záleží vždy jen na tom, koho zrovna zcela náhodně potkáte. Jedni vás pohostí a rozdělí se i o to málo, co mají, druzí vás bez skurpulí okradou nebo ošidí.

Kniha podává fascinujícím způsobem osobité postřehy týkající se nejen pro nás někdy až absurdních čínských zvyků, ale i popsání pocitů z čínských pamětihodností a místních obyvatel.

Katka napsala setsakramensky výborný deník z cest, kde čtenář nalezne vše – od radosti z nově objevovaného, až po zoufalství a deprese. V jednu chvíli prožívá štěstí, v druhé kulturní šok, při kterém se do důsledků projeví strach z neznámého a stesk po domově.

Hlavní ponaučení pro všechny cestovatelské šílence – mít po ruce dost zásob slivovice, nejlépe té domácí. Díky bohu za mou rodinu na Valašsku 😊. Slivovice totiž vyřeší veškeré problémy, které na cestách mohou nepříjemně zaskočit a potlačí nutkání sednout na nejbližší letadlo, jenž by směřovalo k rodné hroudě…

Ono vrátit se z ne zrovna bezpečné cesty je nádherný pocit. A časem vám na mysli vytanou právě ty zážitky, které se udály za velkého adrenalinového vypětí. Něco o tom vím, hodně situací, které Katka popisuje, se při cestování nevyhnuly ani mně.

Čínou nahoru i dolů pro mne bylo úžasné oddechové čtení. Je neuvěřitelné, když můžete cizí krajiny poznávat jen z přečtených řádků, kterými vám někdo zprostředkuje krásu míst, na které třeba nikdy v životě nebudete mít možnost se sami vydat. Dost jsem se nasmála u osobních a dost otevřených e-mailů pravidelně zasílaných rodině. Díky Katko!

Avšak nechtěla bych teď být na místě Mistra GPS a číst tuto knihu...


Autor: Denisa Šimíčková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Čínou nahoru i dolů

0.0 0
od 249
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –