BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Recenze: Dlouhý let domů

archiv revue
Je září 1940 a zuří druhá světová válka. Američan Ollie odlétá do Anglie, aby si zde splnil svůj sen o létání ve válečných strojích. Jeho mise dopadne ale jinak, než předpokládal. Místo letce je z něj cvičitel holubů a podřízený rozšafného chlápka s atraktivní vnučkou.

Americký spisovatel Alan Hlad se ve své tvorbě zaměřuje na historické romány z významných úseků světových dějin. Pro svou nejnovější knihu Dlouhý let domů si vybral originální a dosud nezpracované téma poštovních holubů coby pomocníků tajných služeb. Příběh Sarah a Ollieho z Maine vychází ze skutečnosti a vy se těšte na historický román a zároveň dojemnou romanci o lásce. Knihu u nás vydalo nakladatelství Fragment patřící do skupiny Albatrosmedia.

Abychom pochopili zápletku knihy, je nutné si uvědomit, co se v roce 1940 dělo. Velká Británie bojovala proti fašistickému Německu a prostí obyvatelé Anglie každý den čelili leteckým náletům a bombardování. Aby přežili, skrývali se v úkrytech, a všichni do jednoho doufali, že vláda vymyslí něco, co jim pomůže. Když politici přišli s nápadem využít pro komunikaci vycvičené poštovní holuby, zdálo se, že jde o geniální nápad. Vláda oslovila všechny cvičitele, a tak se do politických machinací přimotala studentka zoologie Sarah.

Sarah byla pozvána na jednání čelních politiků, kde zastupovala dědečkovu farmu. Během cesty se seznámila s galantním mladíkem, který přiletěl do Anglie z Ameriky. Ollie se spolu s rodiči staral o rodinnou farmu, a když jeho rodiče zemřeli, chtěl si splnit svůj sen o létání. Protože Amerika byla v té době neutrální a nijak nezasahovala do válečného konfliktu, Ollie se mohl zapojit jako pomocník v Kanadě anebo ve Velké Británii. Osud tomu chtěl, aby se Ollie dostal k Sarah, kde měl pomáhat s přípravou poštovních holubů na jejich misi ve Francii.

Během několika dní se do sebe mladí lidé zakoukali. A to navzdory válce i faktu, že si Sarah vyhlédl vlivný kapitán od letectva. Autor svůj román okořenil řadou vtipných scén a milým laskavým humorem. Dlouhý let domů je čtivý román o lidské odvaze a touze po lepším světě. Sarah i Ollie jsou ryze kladní hrdinové a z jejich chování by si mnozí mohli vzít příklad. Přesto mezi nimi dochází k nedorozumění a oba se občas chovají jako truhlíci. Zejména tehdy, když dojde na rozhovor o jejich vzájemných citech. To, co si ale neřeknou z očí do očí, možná najdou ve vzkazech, které si posílají po holubech.

Dlouhý let domů je plný úchvatné člověčiny a lidství. Příběh vám vykouzlí úsměv na rtech a vy budete hlavním hrdinům držet palce, aby se dočkali svého happy endu. Alan Hlad si nepotrpí na patetické scény a jeho styl je přímočarý, civilní a uvolněný. Díky tomu bude kniha bavit i mužské čtenáře, které odrazují srdceryvné romány ve stylu červené knihovny. Dlouhý let domů klidně nazvěte válečným románem, protože se z něj dozvíte o taktice války víc než z leckteré učebnice dějepisu. Máte-li rádi čtivé a intimní příběhy, knihu si rozhodně nenechte ujít. Hrdinům budete věřit každé slovo a Sarah a Ollie v sobě budou mít víc života než skuteční lidé.

Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –