Letošní čtyřicátnice Adéla Elbel je česká nederlandistka a překladatelka z nizozemštiny, zpěvačka, performerka, textařka a herečka. Byla členkou ženského hudebního dua Čokovoko. Jako komička vystupuje např. na televizním kanálu Prima Comedy Central, v televizním pořadu a show Na stojáka nebo v brněnské stand-up comedy show NaMikrofon.
Kniha Doba temna je vystavěná jako životopisná, s kratšími popisy dětství, dospívání, především však s ohledem na její vztah s muži, vzlety a pády tak, jak byste to hledali u hvězd stříbrného plátna současnosti. Autorka používá současný jazyk, břitce protkaný různými odklony do kulturního a subkulturního podhoubí a formálně uzpůsobený pro mladší generaci. Kniha je tak vlastně jedním velkým stand up výstupem. Čtenář brzy získá pocit, že je uprostřed sálu a na jevišti probíhá téměř stošedesátistránkový výstup.
V první kapitole nás Adéla zavede do svého dětství. Vzpomínky na rodinný guláš a přejídání se chlebíčky střídají střípky událostí ze školy a letních táborů, prvních lásek a také prvních zklamání. Vyjímají se zde postavy tří velkých mužů, otce, otčíma a pana učitele.
Druhá pasáž se dotýká v prvé řadě autorčina ne příliš vlídného vztahu s přítelem své maminky. Vše je ale vedeno v jistém racionálním duchu. Následně se dozvídáme o tom, jaké to bylo dospívat v 90. letech. Tehdy „frčelo“ Bravíčko, skupiny Kelly Family a Roxette, začala vysílat Nova a lidé se stali otroky televizní zábavy. Adéla začala dospívat a po maturitě se přihlásila na vysokou školu.
Třetí část s názvem Svoboda? rozvíjí téma nízkého sebevědomí. Autorka čtenáře přivede do svého studia na vysoké škole a prvních vážnějších pokusů postavit se na vlastní nohy. Setkáme se tak s podivnými spolubydlícími, hosty na barech, kde Adéla pracovala a kam se později vrátila jako již úspěšná autorka stand upu. Dostaneme se také do vyprávění o jejích výběrech partnerů, což je důležité v dalších pasážích knihy.
Další dva party s názvem První a Druhý poločas rozpadu manželství je především o tom, jak se z mladé neostřílené harcovnice po pódiích stane členka legendární skupiny Čokovoko. Aby uživila sebe i svého čerstvého muže ve svých dvaceti letech a s přírůstkem na cestě, rozhodne se jet trhat tulipány. A právě v tu chvíli se u ní objeví pocit zodpovědnosti za vlastní život. A také za druhé, kteří jsou na cestě. Několik pracovních zařazení, studium, péče o malé dítě, do toho neschopný manžel - to vše naroste do neúnosných rozměrů, které jednou musí bouchnout.
Jaké důsledky má neustálé opravování vztahu i v případě, že si pořídíte s partnerem, se kterým nevycházíte, dvě děti, je popsáno v pasáži Rozvod aneb Lost. Jde o jakousi předehru k závěru a epilogu, který je věnován dcerám v podobě přesně mířených rad na duševní komoru.
Ano, kdo miluje rychlost a nezávislost žití, bude se v knize cítit jako v pokojíčku. Dosti neklidném pokojíčku. Ale takové je už naše žití, žití osmdesátkových narozenců. Adéla Elbel za sebou zanechala stopu, která rozhodně stojí k přečtení. Někteří tak mohou pochopit i to, co znamená potýkat se s tímto světem, kde staré hodnoty ustupují do pozadí. Není na nich nic špatného, jen je vše podřízeno rychlosti okolního i vlastního bytí.
Autor: Ondřej Hložek