DOPRAVA ZDARMA se slevovým kódem DOPRAVA100 nad 299 Kč do konce roku

Recenze: Gottwaldovy oprátky

archiv revue
O době fašismu vzniklo nespočet titulů, a to nejen populárně naučných. Hrůzy války známe z historických románů a každé malé dítě ví, jaké útrapy prožívali vězni v koncentračních táborech. Víme ale, jak to fungovalo za komunistické totality? Dokážeme si představit bezmoc, kterou prožívali političtí vězni? Ti totiž věděli, že neexistuje naděje.

Populárně naučnou knihu Gottwaldovy oprátky s podtitulem Poslední adresa Cejl mají na svědomí dva pánové. Oba mají bohaté zkušenosti a tato kniha z brněnského nakladatelství Host je jejich sedmým společným počinem. Luděk Navara (1964) je český novinář, scénárista a spisovatel literatury faktu. Spolupracuje s Českou televizí, je držitelem několika prestižních ocenění a ve své tvorbě se zabývá především zločiny komunismu a nacismu.

Miroslav Kasáček (1937) je zakladatelem občanského sdružení Paměť, které zveřejňuje příběhy komunistického bezpráví. V roce 1970 byl pro své postoje propuštěn ze zaměstnání a podobně perzekuovaní byli i další členové jeho rodiny. Oba pánové se zaměřují na padesátá léta, kde byly tvrdé komunistické represe, a díky knize Gottwaldovy oprátky se podíváme do let 1948 až 1952. Dějištěm knihy je věznice v brněnské ulici Cejl, kde byli věznění političtí vězni. Společné měli to, že jejich osud byl jasný. Nepomohli prosby u presidenta, na všechny čekala poprava.

Kniha obsahuje deset příběhů, jejichž hrdinové skonali na popravišti. Každý byl jiný, pocházel z jiného prostředí, měl jiné vzdělání i motivaci k tomu, proč nesnášel komunistický režim. Někdo byl intelektuál, někdo bývalý voják, někdo policista. Komunistům vadili silně věřící lidé stejně jako podnikatelé, kterým zabavovali majetky. A možná že už vás ani nepřekvapí, když se dozvíte, že mezi desítkou popravených byl i čelní komunista. Někdo bojoval se zbraní v ruce, někdo veřejně kritizoval režim a jednomu z nich stačilo pouze to, že v městském rozhlase napadl to, co se děje ve společnosti.

Když se dá dohromady novinář a scénárista s historikem, který má osobní zkušenost, je možné tipnout, jaký druh knihy vznikne. Gottwaldovy oprátky ocení odborníci i laici. Tempo vyprávění je svižné, autoři píšou jen o tom, co je doopravdy důležité. Nechtějí být patetičtí, nechtějí vzbuzovat emoce, ale přesto se jim to jaksi mimochodem podaří. Jednotlivé medailony připomínají články v časopisech a kniha je rozhodně stravitelná i pro toho, kdo dějepisu nikdy neholdoval. Autoři nás seznámí s životními osudy každého popraveného. Poznáme jejich rodinu, jejich práci i to, jak smýšleli a co si přáli.

Některé případy jsou otřesné svou krutostí, jiné dojemné tím, jak protagonisté věřili tomu, že může být líp a že existuje něco jako spravedlnost. Myslím, že tahle knížka by se měla stát povinnou literaturou pro všechny středoškoláky. Odehrává se totiž v době, která se tvářila jako civilizovaná a kde to podle mínění mnohých „tak krásně fungovalo“. Někteří z těch, co si dnes přejí návrat komunismu, by si možná měli připomenout, čím lidé procházeli a jak dopadli ti, kteří měli jiný názor než vládnoucí strana. Gottwaldovy oprátky nám ukážou kus naší historie z jiného úhlu a čtení je to rozhodně poučné.  

Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Gottwaldovy oprátky

0.0 0
369 303
POSLEDNÍ KUSY
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více