BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Recenze: Každý z nás byl hrdinou

archiv revue
Svědek z pláže Omaha promluvil po 75 letech!

„Den D“... Nejen ti, kteří se zajímají o válečnou literaturu, ale de facto všichni, kdo mají elementární znalosti historie, velmi dobře vědí, o jaké konkrétní datum se jedná. Ano, samozřejmě – 6. červen 1944, akce s krycím názvem Overlord, vylodění spojenců v Normandii. Obrovské množství knih, které o ní byly napsány, svědčí o tom, že tato událost je právem považována za jeden z nejvýznamnějších milníků 2. světové války. A tady se musím k něčemu přiznat – nikdy bych nevěřil, že by se v souvislosti s touto notoricky známou a do detailů zdokumentovanou operací mohly objevit nějaké nové skutečnosti či dosud nezveřejněná svědectví. Kniha Každý z nás byl hrdinou mne však přesvědčila o opaku!

Ray Lambert se dožil úctyhodného věku 100 let a jestliže až téměř na konci svého života zavzpomínal, kde ho onen 6. červen 1944 zastihl, pak je jasné, že půjde o dramatické vyprávění o odvaze a hrdinství, ale i zoufalství a beznaději. Jak známo, operace Overlord měla v první fázi za cíl vybudování několika předmostí na normandském pobřeží. Je vcelku pochopitelné, že tak obrovský a náročný podnik nemohl být promyšlen do všech detailů a muselo se kalkulovat s různými nečekanými problémy. Dwight Eisenhower, Omar Bradley a ostatní velitelé však patrně ani v nejčernějších snech nepočítali s tím, co se odehraje v sektoru, označeném jako Omaha. Dodejme, že právě sem se toho rána jako jeden z prvních blížil výsadkový člun, na jehož palubě se nacházel třiadvacetiletý Ray Lambert...

Po vítězné bitvě tří císařů měl Napoleon Bonaparte proslov ke svým vojákům, v němž mimo jiné řekl: „Až se vrátíte domů a řeknete, že jste bojovali u Slavkova, bude ve vás každý vidět hrdinu!“ To jsem trochu odbočil, ale tato slova francouzského císaře mi sama od sebe přišla na mysl, když jsem četl o pekle, v němž se krátce po vylodění ocitli vojáci na té prokleté pláži. Vzpomínky jednoho z nich si svůj název plně zaslouží – Každý z nás byl hrdinou není nabubřelou frází, ale prostým konstatováním a nezpochybnitelným faktem! 

Kniha ovšem nepojednává pouze o Dni D. Její autor to bere „z gruntu“ a začíná svým dětstvím na farmě v Alabamě, tvrdou dřinou během dospívání a starostmi mladého muže, hledajícího stabilní zaměstnání. Nástup do armády se nakonec ukázal být nejlepším ze všech špatných řešení jeho situace a skutečnost, že se nestal vojákem v pravém slova smyslu, nýbrž ošetřovatelem raněných, dává jeho válečným memoárům originální „příchuť“ – čtenář se zřejmě vůbec poprvé setkává s tak podrobným a zasvěceným popisem práce zdravotníků v bojových podmínkách.

Ray Lambert začal svou válečnou kariéru v severní Africe, kde si prodělal svůj „křest ohněm“. Ačkoliv není žádným výjimečným spisovatelem, přesto (a možná právě proto) dokáže mimořádně sugestivně vyjádřit obrovskou škálu pocitů, které mu táhly hlavou ve vyhrocených momentech mezi životem a smrtí. Jeho další štací byla Sicílie a poté už jej čekala cesta do Anglie a nácvik Dne D, který měl otevřít druhou frontu a uspíšit tak porážku nacistického Německa.

V úvodních sekvencích legendárního snímku Zachraňte vojína Ryana můžeme v celé hrůze vidět, jak to v prvních chvílích na pláži Omaha vypadalo. Podle očitého svědectví Raye Lamberta však bylo všechno ještě mnohem děsivější, zvláště pak pro zdravotníky, kteří odnášeli raněné vojáky do relativního bezpečí a vraceli se pod nepřátelskou palbou pro další. Střely z německých kulometných hnízd na strmých kopcích nad pobřežím kosily ohromné masy spojeneckých vojsk. To, že tuto krvavou lázeň přežil, považoval Ray až do konce života za zázrak...

Děkuji Janě Ptáčkové z nakladatelství Jota za recenzní výtisk. Kniha Každý z nás byl hrdinou je fascinujícím příběhem jednoho ze 160 000 mužů, kteří se v Den D vylodili v Normandii, kde bohužel mnozí z nich vzápětí padli. Jen na pláži Omaha během několika úvodních hodin zahynulo nebo bylo raněno kolem 5 000 vojáků. Ray Lambert nám o jejich hrdinství přináší autentickou zprávu...  

Autor: Jan Hofírek

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –