Jen dnes SLEVA 100 KČ při nákupu nad 800 Kč se slevovým kódem

Recenze: Každý z nás byl hrdinou

archiv revue
„Pustili se do boje za zachování země, náboženství, civilizace a za osvobození trpícího lidstva. Nebojují z touhy po dobývání. Bojují, aby dobývání ukončili.“ - útržek z modlitby amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta –

Naprosto dechberoucí, heroické, avšak smutné vzpomínání jednoho z přímých účastníků vylodění na pláži Omaha v Normandii v první vlně. Den D, to byl 6. červen roku 1944. Bitva, která nakonec rozhodla válku. Dle pamětí seržanta Arnolda Raymonda Lamberta, vojenského zdravotníka, však hodně záleželo na náhodě. Stačilo málo a vše mohlo dopadnout jinak! V ten den se na pláži vylodilo přes 160 tisíc amerických vojáků plavících se na 5 tisících plavidlech doprovázených 13 tisíci letadly.

Ray nikdy neměl ambice „propagovat“ své působení v americké armádě a zejména pak upozorňovat na své bojové zkušenosti přímo z místa činu, nicméně ve svých 89 letech si uvědomil, že není možné na druhou světovou válku zapomenout, že je nutné neustále připomínat, čeho byly národy vůči jiným schopny. Proto se, jako jeden z posledních přeživších této akce, rozhodl podat svědectví z první ruky nám, dalším generacím. Za sebe mohu pouze vroucně poděkovat. Knihu jsem přečetla v podstatě jedním dechem. Opět jsem se přesvědčila, že v tématu druhé světové války je stále co nového se dovídat, o něčem novém se poučit.

Ray vyrůstal na americkém venkově v Alabamě v drsných honáckých podmínkách. Od malička byl veden k těžké a zodpovědné práci. Rodiče ho naučili respektu ke starším, dobrým mravům a dřině. Staral se o dobytek, věnoval se výcviku koní, který ho vyzbrojil trpělivosti a pokoře. Brzy se musel ujmout role „živitele“ rodiny a vesměs provozoval opravdu nebezpečné pracovní činnosti. Jednou z jeho brigád byla i asistence veterináři při všemožných úkonech. To vše, jak sám říká, ho připravilo na to nejhorší. Zcela otrkaný, avšak bez vidiny vhodné a dobře placené práce kvůli hospodářské krizi, ho všechny jeho zkušenosti přivedly k jasné myšlence – přihlásil se do armády, kde měl své jisté. Svým odhodláním se dostal až do proslulé 1. pěší divize.

Kniha Každý z nás byl hrdinou je nabitá odvahou a udatností všech zúčastněných vojáků, kteří možná ani netušili, do čeho se řítí. Jedná se o ohromující vyprávění popisující zoufalé hodiny prožité obyčejnými, ale naprosto odhodlanými muži v jedné z nejkrvavějších bitev druhé světové války.

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více