Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Kudy kráčel zločin

archiv revue
Autoři publikace, bývalý kriminalista Karel Tichý a redaktorka z Národní knihovny Hana Hlušičková, nabízejí ničím nemaskovaný pohled na surovou kriminalistiku a procesy řešení případů z českých luhů a hájů.

Původně cyklus serveru PrahaIN.cz „Kudy kráčel zločin“ se stal mezi laickou veřejností brzy navýsost oblíbeným, a to zejména proto, že se k němu vyjadřovali i ti, kteří u zločinů opravdu byli. A taková svědectví jsou co? CHTĚNNÁ. Zlo a násilnosti nás něčím jednoduše přitahují. Pro knižní podobu byly vybrány čtenářsky nejpoutavější kauzy, které byly rozšířeny o ještě větší detaily.

Historické okénko nás zavede do prostor známé budovy dnešního Kriminalistického ústavu na Bartolomějské ulici v Praze. Vzpomíná se i na proslulé vyšetřovatele, kteří zde svůj úřad vykonávali a ovlivnili nejen vývoj české kriminalistiky, ale měli jistý dopad i na českou filmovou tvorbu. Kdo by neznal Jaroslava Marvana v roli Rady Vacátka, kterému se stal předlohou legendární Josef Vaňásek?

Pro začátek jsou nám do podrobností představeny tři velmi známé případy, jimiž v polovině 70. a 80. letech žila celá Praha. Tenkrát je vyšetřovali dnes již legendární mazáci Jaroslav Zahrádka a Jiří Markovič (doporučuji dokumentární knihu Lovec přízraků, na které se kriminalista podílel). 

V další části knihy jsou probírány různé nelegální praktiky, jež rovněž v 70. a 80. letech zaznamenaly velký rozkvět – vyrojili se kšeftaři a veksláci s valutami a bony (dnešní mládež možná už ani neví, o co se jedná) a s nimi spojený tuzex, šmelina a překupnictví.

V divokých devadesátkách pak přišly první „veřejné“ podvody na lidech, a to nejen v podobě televizních loterií, ale i prostřednictvím stíracích losů. Velký boom zažívají také nejrůznější korupční skandály. A ano, ty naší politikou probleskávají dodnes. Výjimkou nebylo ani praní špinavých peněz prostřednictvím nadací, či tunelování firem. Propírána jsou jména jako Ivan Jonák, Radovan Krejčíř, ale i jeho „vyvedený“ žák, lobbista Michal Redl, machr na čachry s DPH. Ten je v současnosti veřejnosti znám hlavně z kauzy Dozimetr.

Jak sám autor dodává, odkrýt mnohé zločiny by nebylo možné bez pomoci husté sítě informátorů, tzv. ráfků. I o nich se v knize dočteme poměrně podrobně.

Líbí se mi celkové uspořádání této dokumentární knihy. Je přehledná a jednotlivé zmiňované kauzy jsou dovysvětleny zvlášť. Nemusíte se tedy bát, že nebudete během čtení vědět, co, kdo, kde, jak a proč. V tom je kniha opravdu pěkně vyšperkovaná.

Dost mě namíchla věčná otázka udělování prezidentských amnestii. Rozumějte mi tak, že nepochopím prominutí trestu těm, kteří se dopustili zvlášť závažných činů.


Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –