Jen dnes SLEVA 100 KČ při nákupu nad 800 Kč se slevovým kódem

Recenze: Lékařem v africkém pekle

archiv revue
Román Lékařem v africkém pekle je pravdivým příběhem lékaře, gynekologa z Demokratické republiky Kongo. Kongo však není ani za mák demokratické a o republice nemůže být také ani řeč.
Denis Mukengere Mukwege, který si musel díky diktátorskému režimu státu změnit jméno na Berthil Akerlund, popisuje nepředstavitelné poměry obyvatel této africké země, kterou vedou despotičtí vůdci myslící jen na sebe samé, ovládanou mnohými rozhádanými kmeny, které krutým způsobem popírají veškeré poučky slušného chování, i co se týče mezinárodních dohod. Kmeny se neštítí během svých nešvárů barbarsky útočit na pacienty v nemocnicích, samotné nemocnice drancovat a vypalovat. Nejhorší postavení však mají ženy, dívky a mnohdy ještě malá děvčátka, která se příslušníci těchto milic a armád neštítí znásilňovat a poté jejich těla znetvořit. Cílem těchto vojáků je co nejvíce systematickým sexuálním násilím ženské tělo zahanbit, a tím pošpinit celou její rodinu.

Právě Doktor Mukwege se snaží na problematiku ve své zemi upozornit široké spektrum veřejnosti, zejména prostřednictvím OSN. Získal několik významných ocenění, mezi jinými i cenu nejvýznamnější – Nobelovu cenu za mír, za které ho jeho vlastní země postihovala. Vládní představitelé Konga otevřeně doktorovi vyhrožují zabitím jeho samého i rodinných příslušníků, pokud bude i nadále na situaci v zemi poukazovat.

Vlastní pocit z četby

Doktor Mukwege, vzdělaný Konžan, napsal tuto knihu jako otevřenou zpověď všem, kterým není lhostejný osud nejen žen v tomto africkém státě. Chce tím upozornit na zvěrstva, která jsou systematicky páchaná a o kterých média nechtějí (nebo nemohou) veřejnost informovat. Velice mě oslovilo celkové pojetí problematiky, jeho líčení, použitý slovník i myšlenkové pochody tohoto pána. Díky knize Lékařem v africkém pekle na jednu stranu vidíme, co všechno je jedna jediná osobnost schopna obětovat pro ostatní, na druhé straně je patrné, že toto úsilí musí být posíleno mezinárodně. Osamocený občan proti vůdci diktátu přece jen nic nezmůže, ačkoliv boj za lidská práva doktora Mukwegeho je naprosto obdivuhodný.


Autor: Denisa Šimíčková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Lékařem v africkém pekle
Čeština

Lékařem v africkém pekle

0.0 0
319 265
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více