Spolu s mlynářskou rodinou Hadrbolcových sledujeme více než stoleté údobí zahrnující tři zcela rozdílné režimy. Události, které formovaly dějiny 20. století, autor Michal Vaněček prokládá dobovými titulky a články z Rudého práva a autentickými zprávami (jako byla Mnichovská dohoda, rozhlasová zpráva ze dne 10. 6. 1942 o informování vyhlazení Lidic a další), které skvěle dokreslují atmosféru doby.
Na počátku všeho dají dva synové umírajícímu otci slib. Slib, že uchrání mlýn proti všem a všemu. Synům se slib podařilo splnit. Nejprve uchránili majetek proti nacistům, později proti komunistům a nakonec i před dotěrnými podnikateli. Jaká však byla cena této záchrany? Jak těžká byla doba, ve které komunistický režim umožnil duševně vyšinutým jedincům se plně realizovat? Jaké v té době panovaly poměry a vztahy mezi rodinnými příslušníky, přáteli či sousedy?
Právě síla a odhodlání bojovat za svobodu, je na obou hlavních hrdinech to nejzásadnější. S Františkem a Karlem komunisti nepohnou ani párem volů, jejich tuhý kořínek nezdolají ani mučením, vězněním, či držením proti své vůli v psychiatrické léčebně. Jejich nezdolná vůle splnit slib, který dali otci, je pro čtenáře až nervy drásající v souvislosti s tím, čím vším si museli projít a co vše museli vytrpět. Avšak tvrdá, můžeme říci až zabedněná povaha obou bratří, byla tím nejdokonalejším motivem k boji za to své.
Kniha Mlýn je silně emotivní, nejednomu našinci ukápne na konci románu slzička a určitě se čtenář zamyslí i nad morálními hodnotami, které bychom neměli za žádných okolností ztratit. Avšak kolik jedinců by bylo v dnešní době tak hrdinských jako byl právě František s Karlem? Buďme k sobě upřímní…
Autor: Denisa Šimíčková