Začít hrát
 
 

KUKYHO KNIŽNÍ CESTOVÁNÍ: letní hra o letenky, zájezd a hromadu dalších výher

Recenze: Neviditelná žena - Příběh agentky Virginie Hallové

archiv revue
Příběh Virginie Hallové je fascinujícím svědectvím o „neviditelných“ formách protinacistického odboje .

Tato kniha je důkazem toho, že dějiny 2. světové války, jakkoli precizně zdokumentované a zdánlivě nepřipouštějící žádné nové „objevy“, mají ve skutečnosti stále mnoho „bílých míst“, která teprve čekají na důkladné zmapování. A malý zřejmě nebude ani počet neznámých hrdinů, jejichž statečnost a ochota k nejvyšším obětem významně přispěly k porážce fašismu. Komu např. říká něco jméno Virginia Hallová? I ona by nejspíš byla zapomenuta či v lepším případě známa jen úzkému okruhu historiků, kdyby její životní osudy nevzbudily zájem jedné britské novinářky. Neviditelná žena – tak nazvala Sonia Purnellová svou knihu o nepolapitelné agentce, která hrála jednu z klíčových rolí ve francouzském protinacistickém odboji. Díky nakladatelství Grada má nyní možnost přečíst si ji i český čtenář a určitě ani on nebude šetřit superlativy, s nimiž se její vydání setkalo v jiných zemích. Ostatně Plutarchova cena za nejlepší životopisnou knihu roku se neuděluje jen tak...

Byla to podivná válka, ta z léta 1940, kdy německá vojska obešla vychvalovanou Maginotovu linii a přehnala se Francií. Blitzkrieg trval pouhých šest týdnů, ovšem katastrofu nezpůsobila jen převaha Wehrmachtu, ale i (a kdo ví, jestli ne především) zbabělost a proradnost francouzských politických a vojenských elit, které v rozhodující chvíli nechaly národ na holičkách a posléze se staly poslušnými loutkami Hitlera. Ten rozdělil zemi na dvě části – v té severní nastolil okupační správu, jižní pak naoko ponechal Francouzům. Tamní vichystická vláda však šla Němcům ve všem na ruku a jména Pétain a Laval se stala synonymy pro bezpáteřnost, podlost a nejhrubší oportunismus. Obyvatelstvo, šokované takovýmto vývojem událostí, se stáhlo do ulity strachu a vyčkávání a jen pozvolna se objevovali jedinci, rozhodnutí nesmířit se s potupnou kapitulací. A tady začíná příběh Virginie Hallové...

Abych byl ale úplně přesný, je třeba říct, že Sonia Purnellová to vzala opravdu „z gruntu“ a se svou hrdinkou nás seznamuje prakticky „od kolébky“. Je to jen dobře, jelikož pouze tak si můžeme udělat celkový obraz o ženě, která namísto klidného a zajištěného, leč nudného života v USA dala přednost politice a „poznávání světa“ – jako úřednice na amerických ambasádách působila v různých evropských zemích. Největší dojem na ni udělala Francie, kterou považovala za svou druhou vlast, takže poté, co se tato stala obětí německé agrese, měla Virginia Hallová jasno – bude bojovat proti nenáviděným okupantům. Což ovšem nebylo nijak snadné, mimo jiné i proto, že před lety přišla v důsledku těžkého zranění o nohu a musela se naučit žít s protézou.

Po svém příchodu do Lyonu, který se měl napříště stát jejím „bojištěm“, musela Virginia Hallová ze všeho nejdříve řešit neutěšené poměry, panující ve francouzském odbojovém hnutí. Chaotické a naivní „hraní si na vojáky“ bylo nutné nahradit řádem a organizovaností, tolerovat se nadále nemohla ani vzájemná rivalita a mnohdy i nepřátelství mezi jednotlivými protinacistickými skupinami. V důsledku lehkomyslnosti, nezkušenosti a porušování základních zásad konspirace se mnoho odbojářů ocitlo za mřížemi. V této souvislosti nesmíme zapomínat, že městu tehdy vládl nechvalně proslulý šéf gestapa Klaus Barbie alias „řezník z Lyonu“, jehož krutým výslechovým metodám odolal jen málokdo. Kniha s mimořádnou faktografickou přesností líčí Virginiiny aktivity a čtenář nestačí žasnout, co všechno tato obdivuhodná žena dokázala. Její zřejmě nejproslulejší akcí bylo zorganizování útěku dvanácti prominentních odbojářů z vězeňského komplexu Mauzac, po němž se stala pro gestapo nejhledanější osobou v celé Francii. 

Sonia Purnellová odvedla mimořádnou badatelskou práci, je očividné, že příběh Virginie Hallové ji doslova chytil za srdce a touha seznámit s ním veřejnost se pro ni stala obrovským stimulantem. Cítíme to z každé stránky a nepochybuji o tom, že kniha Neviditelná žena se v žánru literatury faktu brzy stane bestsellerem.

Autor: Jan Hofírek

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Vydejte se s námi na cestu plnou dobrodružství! Hrajeme celý červenec o zájezd pro dvě osoby od Radynacestu.cz, dvě zpáteční letenky z Letiště Ostrava, skvělou kávu od Kafe naRuby a samozřejmě hromadu knih.
Lidské tělo, Úžasná zvířata a Obávaní dinosauři – tato tři dětská leporela nyní máte šanci koupit za akční cenu. Každé jen za 99 Kč. AKCE platí od 1. 7. do 14. 7. 2024.
Kdo mě zná, ví, jak miluji cestování. A protože jsou země, do kterých se nedostanu, ač bych chtěla sebevíc, ponořím se alespoň do prožitků jiných prostřednictvím pozoruhodně sepsaných cestopisů.