Recenze: Praha neznámá V

archiv revue
Fascinující knižní série o neznámých pražských pamětihodnostech pokračuje!

Tak tu máme pátý díl... Nikdy bych nevěřil, že je možné během tak krátké doby přijít s dalším pokračováním této jedinečné publikace! Jak to jen ten Petr Ryska dělá, že nás už opět zve na procházky nádhernými pražskými zákoutími, o kterých mnozí nemají sebemenší tušení, protože Praha pro ně znamená Karlův most, Hrad, Národní divadlo, Staroměstské a Václavské náměstí... a to je tak zhruba všechno. K tomuto „druhu“ návštěvníků našeho hlavního města jsem donedávna patřil i já. Dnes mohu říct, že se ze mě postupně stává znalec a obdivovatel i druhé tváře stověžaté krásky na Vltavě, a to právě díky knihám Praha neznámá, jejichž autor je v tomto směru odborníkem na slovo vzatým a stále znovu (teď už tedy popáté!) nás o tom přesvědčuje.

Důležité je zmínit, že psát knihy tohoto druhu je velice složité, protože ony se vlastně nepíší, ale spíše skládají, kompletují a cizelují. Divné, že? Hned to ale vysvětlím. Takže – podle mého názoru si musí Petr Ryska nejdříve vyhledat příslušnou lokalitu, pak si ji projít, pořídit fotografie těch nejatraktivnějších míst, pohovořit s majiteli zdejších nemovitostí za účelem co nejdůkladnějšího poznání jejich historie i současnosti a vymyslet turistické trasy pro ty, kdo by se chtěli (až bude kniha na světě) vydat v jeho stopách...

A kam nás tedy zavede autor tentokrát? Nejprve si projdeme Haštalskou čtvrť a seznámíme se s jejím úchvatným geniem loci. Nevím, nakolik je pravdou, že právě zde přišel Jaroslav Foglar na myšlenku tajuplných Stínadel obývaných hrdými Vonty, ale docela bych tomu věřil. Zdejší uličky, plácky a náměstíčka jsou totiž jako stvořené pro noční výpravy Rychlých šípů, pátrajících po záhadném hlavolamu...

Vilová čtvrť Hanspaulka bývala před válkou domovem řady prominentních osobností (dnes bychom řekli celebrit). Je tu možné spatřit nádherné funkcionalistické klenoty a tak trochu Praze závidět – např. u nás v Brně máme takovouto stavbu jen jednu, a to vilu Tugendhat.

Vesnice ve městě – to jsou Stodůlky, jejichž pozoruhodná historie a autorem navržená trasa slibují nejen krásnou procházku, ale i nevšední kulturní zážitek.

Může něčím zaujmout veliké sídliště? Řeklo by se, že nikoli, ale Zelená liška nás přesvědčí o opaku. Jmenuje se tak zástavba z doby první republiky, která je důkazem toho, že domy pro větší počet obyvatel nemusí být socialistické „králíkárny“...   

Knihu Praha neznámá V uzavírá kapitola s názvem Čtvrť mnoha tváří Lysolaje. Soudě podle fotografií jde vskutku o unikátní území, vzdáleně upomínající na Velikonoční ostrov, neboť člověk tu natrefí na množství velikých a bizarně působících soch.

Co dodat závěrem? Petru Ryskovi patří jak obdiv za jeho zdá se nevyčerpatelnou energii, s níž hledá a nalézá neznámé pražské pozoruhodnosti, tak i poděkování za inspiraci k jejich návštěvě. Za sebe (a svou ženu) mohu říct, že jsme si již naplánovali výlet do Prahy, kde hodláme prozkoumat Haštalskou čtvrť a pokud to čas dovolí, tak i Stodůlky...     

Autor: Jan Hofírek         

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Praha neznámá V

0.0 0
od 339

Praha neznámá

0.0 0
od 339

Praha neznámá II

0.0 0
od 339

Praha neznámá II

5.0 1
od 339

Praha neznámá III

0.0 0
od 339

Praha neznámá III

0.0 0
od 339

Praha neznámá IV

0.0 0
od 339
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více