Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Půjdu s tebou

archiv revue
Jedním slovem: wow … Nádherný příběh plný partnerské i mateřské lásky, a přece tolik bolestný. Některé pasáže byly až k uzoufání smutné, braly mi dech, nutily mě číst dál a dál a doufat, že nakonec přeci jen vše dobře skončí. Jenže život je jeden obrovský boj a tento román je toho důkazem.

„Bolest mluví tolika různými nářečími.“ – citace z knihy, str. 292 – 
 

Kniha se dělí do dvou časových os. V té první jsou nám představeni těhotná Unni, s věrným přítelem Armodem a malým synem Roarem. Unni je nucena prchnout z rodného Norska přes nehostinné hory do Švédska. Měla být uvězněna v zámečku Tronka určeného pro choromyslné. Proč? Nechte se překvapit. Náhodný pocestný Armod jí dělá při putování společnost a když konečně naleznou domov, opuštěnou dřevěnou chalupu osamocenou uprostřed lesů, na pomezí světa lidí a pravé divočiny, už Unni, ani jejího syna Roara nehodlá opustit. Navíc má brzy světlo světa spatřit dcera Toni Amelie, která se stane Armodovou princeznou. Armod je ztělesněním takového může, kterého si po svém boku přeje každá žena – milující, chránící, pečující, tolerantní a nekonfliktní. Jediné, po čem tito dva zamilovaní touží, je žít klidně a šťastně. Jak jednoduché, jak chvályhodné, avšak ne vše je tak růžové, jak se může na první pohled zdát.

V druhé rovině příběhu sledujeme život dospělého Roara s manželkou Bricken, jejichž lehce zaostalý syn Dag se ožení s bázlivou a věčně vystrašenou Karou. Společně obývají ten stejný domek, kde Roar vyrůstal se svými rodiči.

Jeden dům v sobě skrývá tolik lidských osudů. Je toho tolik nezodpovězeného. Můžeme to nazval jakousi hrou na schovávanou s pravdou. Čtenář dojde k zamyšlení, co všechno před našim skonem zůstává nevyřčeno. Co vše je před námi zatajeno.

„Některé věci ti, jež nejvíc milujeme, nikdy nedostanou. Jednou z nich může být pravda.“ – citace z knihy, str. 175 –
 

Připravte se na opravdu neotřelé líčení nepříjemných životních kotrmelců, které si pro obyvatele tohoto domku nelítostný osud připravil. Na jedné straně je detailně popisováno strádání, hladovění dětí, zoufalství a nesmírná bolest, na straně druhé jsme svědky laskavého vyznání lásky dvou milenců a překrásného souznění těchto milujících lidských duší. Vše je doplněno o barvité vykreslení severské přírody a tvrdé dřiny v nehostinném prostředí.
 

„Smrt je hrozně podivná. Člověk existuje. Dýchá a mluví. A pak se úplně promění a zmizí. Není. Copak si jde na něco takového zvyknout?“ – citace z knihy, str. 54 –

Román s názvem Půjdu s tebou je autorčiným debutem a velmi mě překvapilo, že jde o poslankyni švédského parlamentu. Asi trpím jistými předsudky, a proto bych neočekávala, že politik může sepsat něco tak nesmírně poutavého a srdceryvného. Nicméně vedle svého politického působení je rovněž docentkou fyziologie.

Za mě je román Půjdu s tebou rozhodně jedna z těch knih, která mi nadosmrti zůstane v paměti. Získává rovněž pevné místo v mojí osobní knihovně, kde ji budu opatrovat jako oko v hlavě. Román o neúnavném hledání cest, jak své blízké ochránit před utrpením. Román o hlubokém zármutku, který zcela oprávněně promění srce v kámen.

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Půjdu s tebou

0.0 0
469 385
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.