O kom řekl Leoš Mareš, že je „zjevení něčeho tak výjimečného“? MILLENNIALS KONEČNĚ SKLADEM

Recenze: Skutečné zločiny na Ostravsku

archiv revue
Novinářka Ivana Zelinová-Žáková se ve své knize Skutečné zločiny na Ostravsku noří do reálných a často chladnokrevně promyšlených zločinných případů, které se odehrály v ostravsko-karvinském regionu. Mnohdy připomínají samotnou popravu, jindy jde o mnohonásobnou brutální vraždu.

Autorka popisuje své vlastní zkušenosti, které souvisejí s postupným poodkrýváním zločineckého podsvětí. I přesto, že šlo samotné autorce často o „kejhák“, nezalekla se. Ba naopak, pocit možného nebezpečí ji vyburcoval k ještě většímu odhodlání přijít jednotlivým případům na kloub. 

Je na pováženou, že za spáchaným zločinem mnohdy nestojí jen pomatená duše dotyčného nebo nenadálý zkrat v jednání, ale zejména ho má na svědomí nadměrné užívání alkoholu a drog. Ty dokáží natropit mnoho paseky. Proto nepochopím, co lidi vede k tomu drogy brát. Ok, počáteční zvědavost? Ale stát se závislým a tím ubližovat nejen sobě, ale hlavně svým blízkým a rodině, která se nakonec trápí výčitkami, v čem udělala chybu, že vše došlo až tak daleko?

Nepochopím a vlastně o pochopení ani nestojím. Podobní vyvrhelové pro mne představují ztracené existence.

Autorka se dotýká případů, které otřásly nejen Ostravou, ale celou naší společností. Ano, Ostrava je kraj rázovitý, ale pořád mám za to, že rázovitost nemá se slušným chováním nic společného.

Ponořit se do mentality původců těch nejbrutálnějších zločinů bude umět asi pouhá hrstka z nás, ale emoční vypětí a zoufalství obětí i pozůstalých nás rozhodně chladnými nenechá.
 

Vynesené tresty nad vrahy českou justicí jsou vážně k smíchu a naprostou potupou pro pozůstalé. A tak si pokládám otázku: Nakolik si v naší zemi ceníme lidského života? Dle toho, co jsem si přečetla a co dennodenně slýchávám z médií, nijak zvlášť. 

Dočteme se mimo jiné o známé vraždě ubodaného taxikáře, jehož případ otřásl tehdy celým regionem. Nechybí ani vraždící zamilovaný kantor, zvrhlý bratr, který roky sexuálně týral svou mladší sestru, nájemkyně, které už prostě měly dost svého bytného, naštvaný muž, co se na ženě mstí nejen fyzickým týráním, ale hlavně vraždou vlastního dítěte, nechybí bratrovražda, lékař, co zabije pacientku, protože mu nechce poskytnout peníze na chlast, „typické“ zabití ze žárlivosti a další šílené příběhy kriminálních činů. Mnohé motivy ke spáchání zločinů jsou vážně k neuvěření a totálně bizarní. 

Z mnohých popisovaných případů se vám v lepším případě naježí chlupy, v tom horším vás ochromí mráz po celém těle, a v tom vůbec nejhorším tu hrůzu prostě nerozdýcháte, čemuž bych se vlastně vůbec nedivila.

Je pravdou, že kniha nejde přečíst na jeden zátah (pokud netrpíte nějakou zvláštní poruchou). Dle mého by to byl jasný důvod k emoční sebevraždě. Doporučuji proto jednotlivé případy prokládat něčím méně náročným, pozitivně laděným, nebo dokonce romantickým.

Pár nedostatků kniha Skutečné zločiny na Ostravsku má, ty by však vyřešila pečlivá práce editora. Text knihy je doplněn o fotografie obětí, zločinců a různých důkazních materiálů.


Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Heather Parkerová strávila dětství u koní. Když se stala matkou a její manžel zbohatl podnikáním, rozhodla se, že se rodina přestěhuje do jižní Kalifornie. Tam, kde jsou luxusní domy, atraktivní opálení lidé, ale především stáje. Prostřednictvím dcer si chce splnit sen stát se nejlepší jezdkyní na koni. Tomuto přání podřídí naprosto vše.
Cestovatelský deník Fotra na tripu je nejen inspirací pro dobrodružné výpravy, ale také praktickým průvodcem pro každého, kdo se rád toulá světem.
Rozhodli jste se omezit cukr ve stravě? Pak je publikace Pravda o cukru pro vás to pravé!