AKČNÍ CENA: Bylinky naší prabáby

Recenze: Stará fotografie

archiv revue
Jedna z nejpovedenějších knih, které jsem kdy četla!

Opravdové mistrovské dílo z pera českého spisovatele Ladislava Vrchovského, který prokázal, že rozhodně ví, o čem píše, a hlavně umí do děje čtenáře vtáhnout tak, že se od knihy nemůžete odtrhnout. Alespoň v mém případě se mu to povedlo na výbornou.

Kniha Stará fotografie je rozdělená do tří částí. V první části s názvem Věrni zůstaneme se autor věnuje převážně odvážnému odboji partyzánů v Protektorátu Čechy a Morava. Do popředí se dostává dnes proslulá ilegální armáda a organizace Obrana národa. Autor zde dává prostor vysoce postaveným generálům, ale neopomíjí ani hrdinství a odvážné nasazení obyčejných lidí. Všichni ti, kteří se postavili nacistickým pohlavárům a jejich nepřejícné činnosti (nejen na našem území), si zaslouží obrovské díky a náš neskonalý obdiv, protože neváhali podkopávat jakýmkoliv způsobem fašistickou moc i přes nebezpečí ztráty vlastního života.

V knize sledujeme trojici hlavních postav: Bedřicha, Jaroslava a Helenu - nejlepší přátelé pocházející z Československa. I oni se během okupace projevili jako praví hrdinové, neváhali pomoci ohroženým lidem překračovat hranice.

V druhé části Válka skončila, boj pokračuje se posuneme do roku 1945, tedy na konec války. Je po válce a je nutné najít způsob, jak se vypořádat s přeživšími nacistickými zločinci i jejich pomocníky. Podíváme se pod pokličku soudů s konfidenty.

Třetí část s názvem Stará fotografie, která se stala také předlohou pro titulek celého románu, začíná v roce 1957. Nacisté sice válku prohráli, avšak hrůzné časy nadvlády nad našim národem nekončí, jen se vymění hlavní činitelé – nacisty nahradí komunisti. Tato kapitola nabídne strhující detektivní zápletku plnou kompromitujících dokumentů, která je provázaná s událostmi a lidmi z předchozích stránek. Mnozí udavači, lumpové z války nikdy dopadeni nebudou. A co víc, neváhali převléct kabát a vesele pokračovali ve svých životech. Mnohdy se dostávají i mezi novou „elitu“ národa a rozhodují o politice.

Je těžké si představit, co člověka vede k udávání svých nejbližších přátel, či dokonce milovaných členů vlastní rodiny. Může si každý z nás upřímně sáhnout na srdce a říci: „já bych tohoto nebyl nikdy schopen“? Odkud se bere strach a odkud nenávist?

Velmi mě potěšilo, že se v knize zmiňuje pohraničí na Opavsku a Valašsko, k oběma mám blízký vztah.

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Kdy na slzy není čas

0.0 0
299 245
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Přidali jsme nové odměny do věrnostního programu. Podívejte se a vyberte si svou odměnu.
Kniha České cizinky je literární dokument novinářky Jany LeBlanc a fotografky Patricie Krivanek. Mapuje život českých žen, které mají domov v jiné zemi světa, než se narodily, a přináší tak autentický vhled do výjimečných osudů a zajímavostí ze života v různých zemích napříč zeměkoulí.
Není pochyb o tom, že autorka úspěšné série Naslouchač patří skutečně právem k jedněm z nejlepších českých fantasy autorů. Právě vychází Urla, 4. díl této série, který vás opět vrátí do temného světa...