Recenze: Staré křivdy

archiv revue
„V tomto domě je pravda mnohem nebezpečnější než lež“

V listopadu vydalo nakladatelství XYZ další knihu vynikajícího britského spisovatele Johna Marrse. Staré křivdy nás pozvou do jednoho domu, abychom se stali pozorovateli unikátního vztahu matky s dcerou. Věřte mi, nebudete se stačit divit!

Z novináře spisovatelem

John Marrs je bývalý novinář z anglického Northamptonshiru, který se pětadvacet let živil rozhovory s celebritami. V nedávné době pověsil novinařinu na hřebík a rozhodl se plně věnovat literatuře. V češtině zatím vyšly jeho knihy Spřízněné duše (2017), Když jsi odešel (2018) a Pasažéři (2020).

Jak minulost ovlivňuje přítomnost

Maggie a Nina, matka a dcera, žijí v jednom domě, ale snad by si nemohly být vzdálenější. Nina za hříchy matky z minulosti, za staré křivdy, uvěznila vlastní matku v podkroví domu a vězní ji na řetězu jako psa. Sebrala jí cokoliv, co by jí mohlo pomoci k útěku, ale sebrala jí taky vše, co by jí mohla dělat radost. Mstí se za věci z minulosti, ale opravdu za všechno může její matka? Maggie ví, že pravda by Ninu zničila a doufá, že minulost nechá spát…

Intimní historie jedné rodiny

Marrs rozehrává komorní příběh, kde se ve středobodu dění ocitá matka a dcera a jejich specifický vztah. Postupem času, pěkně stránku po stránce, začínáme poznávat jejich netypickou denní rutinu a odkrýváme to, jak se do tohoto stereotypu vlastně dostaly. Vypravování sledujeme střídavě očima matky i dcery a přeskakujeme i z přítomnosti do minulosti, třeba až do doby před pětadvaceti lety. Příběh je podivuhodný jako sám život a ač se může někomu zdát přitažený za vlasy, dovedu si představit, že by se něco takového klidně stát mohlo.

Marrs to se slovy umí

Od tohoto autora jsem zhltala knihu Spřízněné duše a tu stále považuji za jednu z nejoriginálnějších, jaké jsem kdy měla možnost přečíst. Proto jsem ihned reagovala na jeho další dílo a opět mě nezklamalo. Staré křivdy jsou čtivé, překvapující, plné nečekaných momentů a zvratů jako na kolotoči plus opět disponují originálním námětem.

Doporučuji všem, kteří mají rádi psychologicky laděné thrillery, kde moc nevíte, co od příběhu čekat. A pro fanoušky Johna Marrse je tato kniha přímo povinností! 

Hodnocení: 95 %
Autor: Iva Lutonská

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více