Začít hrát
 
 

KUKYHO KNIŽNÍ CESTOVÁNÍ: letní hra o letenky, zájezd a hromadu dalších výher

Recenze: Touhy a úděl

archiv revue
Pocházely z různých zemí i z různých společenských tříd. Některé se dobrovolně vzdaly rodiny, jiné byly maminkami malých dětí. Něco ale měly společné. Touhu pokořit nejvyšší hory světa, a tak se zapsat do historie.

Pokud se vyznáte v horolezectví, nemusím vám Dinu Štěrbovou (1940) nijak představovat. Tahle dáma je bez přehánění jednou z nejvýznamnějších postav ženského výškového horolezectví u nás a pravděpodobně i ve světě. Jako první československá horolezkyně vystoupila na osmitisícový vrchol a podařila se jí ještě řada dalších kousků, nad kterými žasli odborníci i laici. Štěrbová tři desetiletí přednášela matematiku na Přírodovědecké fakultě a od roku 2006 se naplno věnuje charitě.

Úspěchů dosáhla jako horolezkyně i humanitární pracovnice. A aby toho nebylo málo, slávu si získává i jako spisovatelka. Své zážitky sepsala do několika titulů, přičemž nejnovější knihu Touhy a úděl vydalo nakladatelství Jota. Na publikaci pracovala téměř dvacet let a díky jejímu úsilí a mravenčí píli vzniklo unikátní dílo, které zodpoví všechny otázky ohledně žen ve výškovém horolezectví. Kniha je o to čtivější, že ji nepíše novinář nebo spisovatel, ale žena, která se horolezectví věnuje od mládí.

Především je to ale žena, která je upřímná a nebojí se mluvit o tom, o čem by se mluvit nemělo. Ona sama chápe horolezectví jako vášeň a touhu předvést světu, že dokáže všechno, co si umane, ale během své kariéry se setkala s mnoha lidmi, kteří to měli nastavené jinak. Někteří viděli za vším peníze a z pokoření osmitisícovek udělali byznys. Tihle lidé neváhali zneužívat horolezce, a když se jim to hodilo, neváhali ani lhát.

Otřesný je případ horolezkyně, která měla šanci přepsat dějiny, ale bohužel neměla svědky na to, co se jí povedlo. Tenhle příběh je možná ještě drsnější než příhody horolezkyň, které zahynuly při výstupu na nejvyšší vrcholy světa. Štěrbová vám čtivě vysvětlí, jak to v horolezectví chodilo a stále chodí. Velkou roli tu hraje politická situace, závist a nepřejícnost mužů horolezců. Některé kapitoly se čtou jako detektivka a Touhy a úděl si podmaní i lidi, kteří nikdy neměli s horolezectvím co do činění.

Kniha je určená odborné veřejnosti i laikům, protože v ní autorka všechno srozumitelně vysvětluje a popisuje. Kniha je plná zajímavých fotografií a nechybí v ní ani přehledné tabulky a mapy jednotlivých hor. Konkrétně se bavíme o čtrnácti horských masívech vyšších než osm tisíc metrů. Zjistíte, kdy je začaly zdolávat ženy, a seznámíte se s osudy jednotlivých hrdinek. Některé skončily tragicky, jiné ženy se proslavily, ale ani jedna z nich nelitovala toho, jakou cestu si zvolila.

Jejich cílem bylo stát se první ženou, která stanula na konkrétní hoře. Rekordy se týkají i prvenství v lezení bez kyslíku a časem horolezkyně začaly soutěžit v tom, která vyleze na co nejvíce vrcholů. Je zajímavé číst o tom, jak hrdinky žily a jak je jejich okolí podporovalo nebo odrazovalo. Mnohé z nich měly doma malé děti, ale ani to je nedonutilo vzdát se svého snu. Touhy a úděl jsou populárně naučná kniha o horolezectví a zároveň čtivé memoáry Diny Štěrbové. Zároveň je to i motivační knížka, díky které zjistíte, že dokážete všechno, co si usmyslíte.

Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Touhy a úděl

5.0 1
498 408
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Vydejte se s námi na cestu plnou dobrodružství! Hrajeme celý červenec o zájezd pro dvě osoby od Radynacestu.cz, dvě zpáteční letenky z Letiště Ostrava, skvělou kávu od Kafe naRuby a samozřejmě hromadu knih.
Lidské tělo, Úžasná zvířata a Obávaní dinosauři – tato tři dětská leporela nyní máte šanci koupit za akční cenu. Každé jen za 99 Kč. AKCE platí od 1. 7. do 14. 7. 2024.
Kdo mě zná, ví, jak miluji cestování. A protože jsou země, do kterých se nedostanu, ač bych chtěla sebevíc, ponořím se alespoň do prožitků jiných prostřednictvím pozoruhodně sepsaných cestopisů.