Recenze: Tři smrtky pluly do dáli

archiv revue
Karola je romského původu a poněkud zvláštní povahy. Vyrůstala v dětském domově a v osmi letech se ocitla v nové rodině. Zdá se, že všechno je, jak má být, ale osud si pro Karolu i její bližní přichystal řadu nepěkných překvapení.

Vanda Rozenbergová (1971) je slovenská spisovatelka, výtvarnice a bibliografka. Vystudovala žurnalistiku a poté vystřídala řadu různých povolání. Na svém kontě má několik románů, přičemž všechny byly nominované do finále literární soutěže Anasoft litera. Aktuální román Tři smrtky pluly do dáli vyšel ve své domovině před dvěma roky. U nás jej nyní vydává nakladatelství Host.

Když se řekne moderní román od českých nebo slovenských autorů, naše představy budou víceméně podobné. Víme, jaké knihy jsou oblíbené a oceňované a na jaké filmy se chodí do kin. Tři smrtky pluly do dáli jsou tak originální a vybočující ze současné produkce, že je vůbec není lehké zařadit do škatulky. Pod pojmem román pro ženy si představíme peripetie s muži nebo řadu trapasů v milostném životě. Psychologický román by se měl zabývat závažnými tématy a společenský román by se neměl točit pouze kolem jedné postavy.

Tři smrtky pluly do dáli jsou svérázné stejně jako hlavní hrdinka Karola. Stejně jako jim nezáleží na mínění ostatních, jdou si svou vlastní cestou, ale přesto si nás nějakým způsobem dokážou získat. Vybrat si za hlavní postavu Romku, může být riskantní volba, protože většina čtenářů bude předpokládat, že v tomhle příběhu se budou řešit „romské otázky“. Karola se víceméně smířila s tím, kdo je. Pokud má někdo s její rasou problémy, pak jsou to příslušníci majority.

Karola se v osmi letech ocitá jako adoptivní dcera v prosté rodině. Ta se postupně rozrůstá a autorka ji bolestným způsobem konfrontuje s ostatními. Karola je jako vypravěčka nezatížená předsudky a to, s čím se doma setkává, považuje za normální. Její vyprávění je občas naivní a občas dojemné. Svou rodinu miluje, a tak si ani neuvědomuje, jak je vidí ostatní. Pro ostatní jsou socky a ona sama si ve škole vyslechne tolik urážek, až to není hezké. Tři smrtky pluly do dáli jsou upřímnou výpovědí o fungování společnosti, která se rozděluje do kast podle původu a majetku.

Vanda Rozenbergová píše s lehkostí, nadhledem a pichlavým humorem. Není nijak patetická, nikomu nenadržuje a ani by ji nenapadlo lobbovat za Karolu. Ona pouze příjemně civilním stylem popisuje, co se jí kdy přihodilo. Karola vás překvapí tím, jak je obyčejná, a na svůj věk vyspělá. Její příběh si vás přitáhne a vy se do něj ponoříte tak, že nebudete vnímat okolí. Pokud se dá o nějaké próze říct, že je vyspělá, pak je to právě román Tři smrtky pluly do dáli. Pokud náhodou česko-slovenskou prózu podceňujete a dáváte přednost zahraničním literátům, Tři smrtky pluly do dáli vás přesvědčí o tom, abyste česky a slovensky píšícím autorům dali šanci. Zaslouží si to.

Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více