Americký spisovatel Alan Gratz se ve své literární tvorbě zaměřuje na beletrii pro děti a mládež. Na svém kontě má už několik úspěšných titulů, přičemž nejnovější román „Uprchlík“ u nás vydalo nakladatelství Albatros. Zřejmě víte, že toto nakladatelství je spjaté s knihami pro nejmladší čtenáře, a nejinak je to v případě Uprchlíka. Ten se doporučuje dětem od deseti let, ale raději buďte obezřetní. Máte-li doma citlivé dítko, s knihou raději počkejte, abyste mu nepřivodili šok nebo ho nepřipravili o iluze.
Z pohledu dětského čtenáře je totiž Uprchlík pěkně brutální čtení. Alan Gratz samozřejmě myslel na své publikum a nijak se nevyžívá v popisování válečných hrůz, ale přesto tu najdeme řadu drsných scén. S něčím se dá dopředu počítat, protože zavítáme do zemí, kde denně umíraly desítky lidí, ale třeba scéna se žraloky při úprku na podomácku vyrobeném člunu dostala i mě. Ale buďme konkrétní. Kniha zachycuje příhody tří dětí, které se staly uprchlíky ze své vlasti. Ačkoliv se autor inspiroval různě posbíranými příběhy, ve skutečnosti jde o fikci a Josef, Isabel ani Mahmúd nikdy doopravdy nežili.
Josef je židovský chlapec, který vyrůstal v nacistickém Německu v rodině zámožného advokáta. Jeho mladší sestra nikdy nezažila svobodu, ale on si uvědomuje, jaké to bylo předtím a jaké je to nyní. Celá kniha je vyprávěná z pohledu hlavních postav. Jejich vyprávění může působit naivně, ale díky tomu vás dojme k slzám. Josef naivně věří ve spravedlnost a také věří, že jeho rodiče přemůžou všechny nepřátele. Bohužel dojde k tomu, že jeho otec stráví nějakou dobu v koncentračním táboře a domů se vrací jako zlomený člověk. Zdá se, že jedinou nadějí všech Židů je útěk z Německa.
Isabela je kubánská dívka. Kuba byla zvyklá na finanční injekce ze Sovětského svazu, ale protože je rok 1994, Sovětský svaz se rozpadl. Její zemi pustoší vzpoury a nepokoje a místní si vyprávějí o tom, komu se podařilo přeplout na člunu do Ameriky. Američané mají strach z uprchlíků, takže si hlídají pobřeží, a uprchlíky vrací zpátky na Kubu. Dosud se útěk ze země trestal smrtí, ale nyní Fidel Castro prohlásil, že nikomu nebude bránit v cestě do Ameriky. Isabelina rodina neváhá, a tak se vydávají na nebezpečnou plavbu. Podobný osud má i muslimský chlapec Mahmúd. Jeho rodnou vlast v roce 2015 ničí válka a on s celou rodinou putuje pěšky po Evropě, aby našli azyl někde, kde se nemusí bát o život.
Uprchlík popisuje cestu našich hrdinů do bezpečí, ačkoliv mluvit o bezpečí není úplně přesné. Zdálo by se, že nejtěžší bude zdolat cestu do vysněné země, ale ani tak není vyhráno. Ne všichni mají štěstí, a ne všichni svou pouť přežijí. V jistém bodě se osudy našich tří hrdinů prolnou, což je přesně ten moment, kdy začnete uvažovat o tom, zda existuje osud a nějaká vyšší síla, která určuje naše kroky. Uprchlík je dokument o zlu, ale zároveň i pohádka o naději a nezlomné víře. Přínosný bude nejen pro dětské čtenáře, ale i pro jejich rodiče a prarodiče.
Autor: Veronika Černucká