Avšak pro ty, kteří mají vlastní či sdílený balkon k dispozici, by byl hřích ho plnohodnotně nevyužít pro vytvoření nádherného posezení s pohledem na krásně kvetoucí zeleň, která navíc bude dělat radost nejen na pohled, ale i svou účelností.
Kniha Vyvýšené záhony na balkoně, kterou vydalo v roce 2022 nakladatelství Kazda, přináší tipy a triky, jak na bohatou úrodu i na opravdu malém prostoru.
Autorka Lisa-Maria Trauerová je známá fotografka z Vídně, která je velkou milovnicí přírody. Je vegankou a žije v centru města. Právě zde dostala nápad založit si svůj ráj na zemi – osobní zelenou džungli uprostřed městského chaosu a ruchu. Na svém balkoně pěstuje více než 50 druhů zeleniny a bylinek, nechybí dokonce ovocné stromy a keře. Svůj přístup k přírodě chce touto knihou přiblížit všem podobně smýšlejícím, jejichž odhodlání prozatím nenabylo jasných kontur.
Osobně se pro mne kniha stala velice inspirující a v následujících měsících i průvodcem při změně našeho „zeleného života“. Dvouroční pejsek mi prozatím vše na zahrádce bere útokem, ale postupem času, kdy dostává rozum, se už nemohu dočkat dne, kdy se zase zavrtám prsty do hlíny a budu mít radost ze sazení úrody, ale i kytiček pro okrasu. Navíc máme dosud nevyužitý balkon, takže i tohoto prostoru hodláme v blízké době využít.
Mohu jen potvrdit tvrzení autorky, že zahradničení má prokazatelně pozitivní vliv na naše zdraví, a kromě toho ještě můžeme naším počínáním prospět životnímu prostředí, a hlavně – to potěšení z vlastnoručně vypěstované zeleniny je nenahraditelné. O chuti domácí zeleniny a ovoce ani nemluvím.
Při zahradničení naprosto zapomínám na stres z práce, „vypínám mozek“ a vypouštím z něj každodenní starosti, mysl dosáhne příjemného osvěžení a tělo se krásně unaví při nenáročné péči o něco, co přinese v krátké budoucnosti užitek.
Ve vyvýšených záhonech lze pěstovat všechny druhy zeleniny – plodové, cibulové, listové, košťálové, aj. Vedle nich i různé druhy ovoce, a v neposlední řadě je nejjednodušší začít bylinkovým záhonkem.
V knize nalezneme tipy a rady, jak začít. Autorka nám prozradí, kam vyvýšené záhony nejlépe umístit, jakou by měly mít velikost, z čeho je můžeme vyrobit či sestavit, které rostliny potřebují podpěru, jaké druhy rostlin můžeme sázet společně, jaký substrát a zeminu vyžadují konkrétní rostliny, proč je důležité kompostování, hnojení, pravidelná zálivka, mulčování, a mnoho jiných cenných rad. Nechybí ani seznámení s nepříliš příjemným hmyzem, který má tendenci se v záhonech „zabydlovat“ – ať už jsou to smutnice, mšice, svilušky, ale i mravenci a plži. I s tím nám autorka poradí.
Součástí knihy je nádherná doprovodná obrazová příloha. V závěru nalezneme přehledovou tabulku jednotlivých rostlin s vhodnými, ale i naprosto nevhodnými kombinacemi výsevu s dalšími rostlinami. Nemůže se nám tedy stát, že při zakládání vyvýšeného záhonu šlápneme vedle.
Tomu pocitu, když si z balkonu můžete denně sklízet čerstvou zeleninu a bylinky, se prostě nic nevyrovná!
Autor: Denisa Šimíčková