Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Zaříkávač zvířat

archiv revue
O tomhle člověku lze skutečně říct, že umí splynout s přírodou. To, jak popisuje, jak jej zvířata tolerují, jak ho nechávají je pozorovat, je úžasné. Díky tomu je vlastníkem mnoha unikátních fotografických snímků a o radost z nich se dělí se svou ženou. Má selfie s liškou (ne ochočenou!), má zachyceného hranostaje se svou kořistí a řadu dalších fotek, které rovněž najdete v knize.

Wolfgang Schreil je mi velmi sympatický. Ačkoliv pro většinu se beztak jeví jako podivín. Jednak miluje zvířata, ale jednak je svobodomyslný. „V tomto ohledu jsem asi extrémní, ale na lidském světě se mi nelíbí spousta věcí, oproti tomu v živočišné říši nenacházím absolutně nic, co bych kritizoval. My lidé máme tisíce pravidel, předpisů a zákonů, kterými jsme si vybudovali zlatou klec. I naše domovy jsou malými vězeními, žijeme za zdmi a ploty, zavíráme se tam a v práci jsme jen příjemci příkazů, poslušnými sluhy svých šéfů, kteří jsou obdařeni větší mocí než my.“

 

Wolfgang Schreil umožňuje poznat přírodu a její obyvatele z jiného úhlu – niterně a zblízka – díky vlastním zkušenostem. První kapitoly jsou věnované tvoru, kterého máme v našem podnebí zafixovaného jako velmi nebezpečného – byť je malý a plachý. Zmije. Zaříkávač zvířat Schreil nám zmiji představuje jako téměř neškodného živočicha. Kdykoli mu někdo ze sousedství zavolá, že se mu na pozemku objevila zmije, Schreil vyráží, chytí zmiji holýma rukama a vypouští ji zpět do bezpečné přírody. Dokonce má se zmijí i historku, je určena téměř pro otrlé. V rámci svého soukromého výzkumu chování těchto plazů si lehl uprostřed lesa, kde široko daleko nikdo nebyl, a položil si na hruď zmiji. Jak reagovala, to stojí zato si přečíst.

 

Kapitoly autor převážně rozdělil podle druhů zvířat. Tudíž se blíže seznámíme například s jelenem, veverkou, bobrem a různými ptáky. Schreil pomáhá i osiřelým mláďatům nebo zraněným živočichům. Veškeré své úsilí do nich ale vkládá s tím, aby se mohly nerušeně vrátit do přírody. Pracuje s nimi s citem, ale zároveň si uchovává odstup – tak, aby si na něj zvířata nezvykla. Po jejich vypuštění do terénu pak nerušeně pozoruje jejich chování – někteří jsou nesmělí, zůstávají poblíž a postupně se zkoušejí vzdalovat, jiní rovnou neohroženě vyrážejí za novým životem ve volné přírodě. Je zajímavé o tom nasát informace přímo z první ruky.

 

Četba Zaříkávače zvířat vám na pár chvil vnese do života klid, a co bychom si z ní měli odnést je zejména respekt k přírodě a jejím obyvatelům. Schreil je prototypem toho, že co do fauny a flóry vložíme, to se nám vrátí. Na to bychom měli myslet.

Recenzentka Radka

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Zaříkávač zvířat

5.0 1
od 359
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.