Zeleninová zahrádka vychází z pořadu Polopatě a jejím autorem je Roman Pavela. Musím se přiznat, že tento pořad nesleduji, a tak nemám žádného srovnání knihy s pořadem. Ale na knihu jsem se moc těšila. Bydlíme v rodinném domku se zahradou. Babička s dědou pěstovali všechno možné a já jim od malička pomáhala. Jen jsem už nestihla pořádně pobrat všechny ty dobré a zkušené rady. A tak teď sice taky pěstuji všechno možné, ale mnohdy to není ono. Rajčata chytnou plíseň, než stihnou pořádně plodit; papriky obsadí mšice a salát mi snědí slimáci. Navíc to všechno dělám ve spěchu a s cílem, že toho přece musím mít co nejvíce, že to nebudu kupovat draze a s chemií v obchodě. Ale rozumnější by bylo řídit se heslem – méně je někdy více. Což se ostatně taky v této knize dozvíme.
Osobně jsem z knihy Zeleninová zahrádka nadšená. Je velice přehledně zpracována. Podnázev knihy je Od A do Z a ještě něco navíc a tohle platí opravdu do puntíku. Kniha začíná kapitolou, co musíme udělat, než se rozhodneme vůbec něco pěstovat, a končí perličkami ze světa zeleniny.
Spousta lidí se vymlouvá, že vlastně nemá na pěstování čehokoliv čas. Podle autora knihy jedno takové nepsané pravidlo praví, že 1 hodina týdně je dostačující pro obhospodařování zeleninové zahrádky o velikosti 10 m2. To není zase tak hrozivé, viďte?
V Zeleninové zahrádce se dozvíte opravdu všechno podstatné, co vás ve spojitosti s pěstováním zeleniny napadne. Jaká je ideální půda a co dělat, pokud ideální půdu nemáme. Kde je ideální stanoviště, jak bychom si měli záhony rozdělit. Možná už jste slyšeli o zelenině 1., 2. nebo 3. trati. Zní to možná divně, ale není to nic složitého. Kniha je psána zaručeně polopatě. Například pojmy jako mikroprvky a makroprvky zní už téměř vědecky. Avšak v kapitole Co rostliny jedí a jak je všechno moc pěkně popsáno, aby to pochopil každý.
Uprostřed knihy je každému druhu nejčastěji pěstované zeleniny věnována vlastní podkapitola. A tak si můžete vyhledat vaši oblíbenou zeleninu a přečíst si, co můžete udělat pro to, abyste měli co nejlepší úrodu. Kniha je protkána spoustou reálných fotografií. Získáte tak ucelenou představu o tom, jak rozeznat nejrůznější choroby a co proti nim můžeme dělat.
Čeho si však hodně cením na této knize, je to, že obsahuje velké množství návodů a rad, jak se proti nejrůznějším škůdcům a plísním a chorobám bránit přirozenou cestou. Osobně si nedokážu představit, že bych si měla koupit v obchodě nějaký chemický postřik. To je jeden z hlavních důvodů, proč si pěstuji vlastní zeleninu. A tak jsem nadšená z toho, že jsem se v knize dočetla, jak je skvělý výluh ze skořice a hřebíčků, odvar z přesličky nebo například cibulový olej.
Zeleninovou zahrádku určitě doporučuji všem, co pěstují nebo se chystají pěstovat zeleninu. Moc se mi líbí jazykový styl, jakým je kniha napsána. Vše je opravdu jednoduše a přehledně zpracováno.
A závěrem nechybí mnoho zajímavostí a perliček. Já se například dozvěděla, že některé z mých velmi neoblíbených plevelů, jako například Merlík bílý nebo Ptačinec žabinec jsou chutnou alternativou špenátů či jsou vhodné do salátů. Je skvělé, že knihu budu mít neustále po ruce a můžu kdykoliv nahlédnout, s čím si zrovna nebudu vědět rady. A pokud byste se chtěli něco více dozvědět o autorovi knihy, můžete si přečíst rozhovor s Romanem Pavelou, který je i součástí knihy.
Autor: Míša