Vlk pes člověk – nyní se slevou 50 %

Recenze: Zpověď posledního mnicha

archiv revue
Berenger se před lety uchýlil do zapadlého benediktinského kláštera, kde hledal pro sebe a svého bratra útočiště před pronásledováním. Žil tu pokojně jako knihovník a ze všech sil se snažil zapomenout na tragickou minulost. Jenomže najednou se v klášteře objevil někdo, kdo s ním má nevyřízené účty. A brzy začnou umírat lidé.

František Kalenda (1990) je český antropolog, publicista a spisovatel. Do světa literatury vstoupil historickým románem „Despota“ v roce 2011. Autor má na svém kontě historické romány, detektivky a knihy pro děti. Jeho zatím posledním dílem je dobrodružný fantasy román pro mládež „Dcera labyrintu“ inspirovaný řeckou mytologií. Žhavá novinka Zpověď posledního mnicha právě vychází v nakladatelství Bourdon a jde o historickou detektivku z temného středověku.

František Kalenda už dávno prokázal, že je nejen erudovaným odborníkem na historii, ale také to, že dokáže psát poutavě a živě. V jeho příbězích historie ožívá a vůbec se nebojím říct, že dějiny jsou tu jednou z významných postav. Vždyť všechno, co se tu děje, vychází z toho, jak se kdysi žilo. Kalenda a jeho hlavní hrdina bratr Berenger nás zavedou do neklidných začátků čtrnáctého století, kdy středověkou Evropu sužoval hlad, občanské války, a především náboženské spory. To všechno je důležité pro děj a je docela možné, že se něco z toho stalo motivem k vraždění.

Bratr Berenger žije na poklidném místě. Zatímco jiní bratři obývají vybavené kláštery, ten jeho je nuzný a téměř nikdo o něm neví. A přesně o to jde. Berenger se sem se svým bratrem schoval kvůli něčemu, co se přihodilo v minulosti. Vy se to budete postupně dozvídat, což je jednou z metod, jak ve vás vzbudit zvědavost a udržet vás v napětí. V klášteře žije hrstka obyvatel a místní vesničané klášter nenávidí stejně jako bezvěrci nebo členové jiných řádů. Mniši se nemohou spoléhat ani na portugalského krále, který se raději věnuje milenkám a levobočkům.

A tak, když dojde k prvnímu úmrtí, je pouze na Berengerovi, aby se pokusil zjistit, co se stalo. Místní svalují vinu jeden na druhého, a protože jsme ve středověku, ohánějí se i ďáblem a věcmi mezi nebem a zemí. Berenger si uvědomí, že první oběť byla brutálně zavražděná. Další myšlenka je, jestli tahle vražda nesouvisí s tím, proč se skrývá v klášteře. Brzy dojde k dalšímu úmrtí a ani to nebude posledním. Berenger si není jistý vlastním životem a nyní už ani čtenáři nepochybují o tom, že tohle může být velmi osobní. Zpověď posledního mnicha je plnokrevná detektivka zasazená do kulis středověkého Portugalska. Autor s vámi hraje fair play, ale ani tak nebudete mít šanci cokoliv vyřešit.

Až příliš mnoho lidí má důvod vraždit a docela by mě zajímalo, jak šílené teorie napadnou vás. V téhle detektivce je totiž možné úplně všechno. František Kalenda je bravurní vypravěč. Vtáhne vás do děje, vy hltáte detektivní zápletku a ani si neuvědomíte, že se dozvíte z historie tolik, kolik by vám nedala žádná učebnice nebo populárně naučná publikace. Máte-li slabost pro historické detektivky a autora zatím neznáte, je nejvyšší čas to napravit. František Kalenda má skvěle našlápnuto a v žánru historické detektivky se skutečně našel. Baví ho psát a vás bude bavit ho číst.

Autor: Veronika Černucká

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Židovští podnikatelé zanechali v českých zemích nesmazatelnou stopu. O jejich vlivu, vizích, inovacích i o jejich krutém konci, jsme si povídali s autorem knihy Podnikání pod Davidovou hvězdou Pavlem Kosatíkem.
Básnířka Kateřina Pokorná, známá především pod pseudonymem Svojost, je novou vycházející hvězdou na poli české poezie. Svou osobitou tvorbou, kterou sdílí prostřednictvím videí na Instragramu, oslovila tisíce lidí. V rozhovoru jsme si povídali nejen o její sbírce Millennials, ale také o „svojosti“ a jejím tvůrčím světě.
„Bůh odpouští i těm nejhorším. Stačí se pomodlit.“ – citace z knihy, str. 114 –