Rozhovor s Abhejali Bernardovou

archiv revue
Pokořila sedm oceánů, zvládla nejobtížnější dálkové plavby světa. Tu poslední, Cookovu úžinu na Novém Zélandu, absolvovala letos v únoru.
Můžete čtenářům představit projekt Sedmička oceánů (Oceans Seven)?
Oceans Seven je sedm obtížných dálkových přeplaveb v různých částech světa, nejznámější z nich je kanál La Manche. Je to takový plavecký ekvivalent Koruny planety, což je zdolání nejvyššího vrcholu na každém kontinentu. Mně se tento projekt podařilo dokončit jako teprve 10. člověku na světě (4. žena a 1. suchozemec).

Pojďme k vaší poslední plavbě. Jak probíhala, přišly nějaké komplikace?
Cookova úžina není až tak široká, 26 km, ale jsou tam hodně silné a nevyzpytatelné proudy, což jsem si zažila na vlastní kůži – několik hodin jsem plavala na místě, při zastávce na pití jsme se dokonce pohybovali zpět. Podmínky byly hodně náročné, bylo po cyklónu, veliké vlny. Kdyby to byla moje první plavba, ani bych se neodvážila začít.

Kdybyste si každý ze sedmi zdolaných oceánů měla s něčím spojit, co by to bylo?
La Manche – Poznávám plavání na otevřené vodě, seznamuji se s mořskou nemocí. Bláznivé, dát si Everest dálkového plavání jako první přeplavbu.

Gibraltar – Spojuje Evropu s Afrikou. Máme k sobě mnohem blíž, než si myslíme.

Catalina, USA – Plave se v noci a ve vodě jsou bílí žraloci, na jejichž přítomnost jsem si musela v hlavě zvyknout. Překrásná bioluminiscence, měla jsem pocit, že plavu ve vesmíru.

Cugarský průliv, Japonsko – Několik hodin jsem si připadala jako v pračce, jak to se mnou házelo.

Kanál kostí, Havaj – Jak těžké to může být? Voda nejteplejší z celé sedmičky, nicméně vzdálenost nejdelší, 42km. Plavba mi trvala téměř celý den, nakonec je z toho nejtěžší plavba ze všech.

Severní kanál, Irsko – Ledová varianta La Manche. Kvůli němu jsem o Sedmičce oceánů ani neuvažovala.

Cookův průliv, Nový Zéland – Plaveme 3 dny po ex-cyklónu Gita a je to znát. Mám zase mořskou nemoc a doplavávám na posledním možném výběžku pevniny.

Sportujete, meditujete, jste vegetariánka. Jak jste se k tomuto všemu dopracovala?
Vděčím za to meditaci, kterou praktikuji každý den od svých 18 let. Od té doby jsem také vegetariánka. Můj duchovní učitel Sri Chinmoy mě inspiroval k poznávání vlastních hranic, které nám většinou vytváří naše mysl, když říká, že tohle dokážeme a tohle už ne. Ale my toho dokážeme mnohem víc. Mým životem se prolíná meditace, sport, práce, koníčky, všechno je to jedno veliké dobrodružství sebepoznávání. Všechny tyto přeplavby jsou pro mě především prostředkem k poznání sebe sama. Díky nim jsem se o sobě naučila spoustu věcí, které by mi v běžném životě v mé komfortní zóně trvaly mnoho, mnoho let. Určitě mám dny, kdy se na něco nazlobím nebo něco neudělám tak, jak bych chtěla, hlavně ale potřebuji cítit radost a klid, a to díky meditaci i všem dalším činnostem vnímám. Je to taková pevná kotva v mém životě.

Jak moc vám při výkonech pomáhá meditace?
Říká se, že u sportovních výkonů, obzvlášť u těch dálkových, je to hodně o hlavě. 80% hlava, 20% fyzická příprava. Takže moje obrovská výhoda spočívá v tom, že dlouho před fyzickým tréninkem jsem už trénovala hlavu meditací. Aby byla mysl klidná, nepochybovala, nebála se, nevzdala to při prvních potížích. Podařilo se mi všech sedm přeplaveb zvládnout na první pokus. Je v tom samozřejmě spousta požehnání, protože bylo vůbec plavatelné počasí, zároveň to ale podle mě ukazuje sílu meditace a klidné mysli.

Sedmičku oceánů máte za sebou. Co bude dál?
Sama jsem zvědavá, co se objeví. Ráda bych zase trochu víc běhala a zúčastnila se Mírového běhu – ať už u nás, nebo někde v zahraničí.

Vaše jméno je spojeno také s nakladatelstvím Madal Bal. Jakou literaturu nabízí?
Nakladatelství vydává knihy o sebepoznávání, rozvoji naší bytosti, meditaci. Takový druh literatury je mi hodně blízký, v nakladatelství se věnuji překladům, editaci. Doporučila bych určitě knihu Sport a meditace a také sadu kartiček Nikdy se nevzdávej nebo novinku Na věku nezáleží. Toto je jeden z mých oblíbených aforismů: „Každá výzva je převlečená příležitost“. - Sri Chinmoy

Text: Kateřina Žídková
Foto: Archiv Abhejali Bernardové
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Sport a meditace
Čeština

Sport a meditace

3.0 1
299 245
IHNED odesíláme
Čeština

Nikdy se nevzdávej

5.0 1
115 94
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více