Edice ZKUSTE TO DOMA SAMI nyní se slevou 50 %

Rozhovor s Danielem Pagáčem, vydavatelem knihy Souhvězdí Gulag Karla Pecky

archiv revue
S předmluvou Jiřího Padevěta vydal Daniel Pagáč s manželkou vlastním nákladem bezmála tisícistránkový výbor z díla Karla Pecky.
Vzpomenete si na svá osobní setkání s Karlem Peckou, kolik jich bylo?
Spočítat je nedovedu, ale tím nejsilnějším bylo naše první setkání ve vlaku v roce 1992. Jeli jsme tehdy se svou současnou ženou za kamarádem Pepou do Tábora, když uličkou prošla postava, která mi silně připomínala portrét ze zadní strany obálky románu Motáky nezvěstnému. Martina zprvu nevěřila, že by to mohl být Karel Pecka, ale když se totožnost potvrdila, pan spisovatel si přesedl do našeho kupé. Propovídali jsme celou cestu, zabraní do hovoru pak vystoupili až ve Veselí a do Tábora se vrátili dalším vlakem. Další setkání proběhla v Hostinci U Černého vola a v jeho bytě v Nerudově ulici. Naposledy jsme se viděli na naší svatbě v Břevnovském klášteře, kam pan Pecka přišel a věnoval nám čerstvě vydaný román Štěpení.

Co vás přimělo knihu vydat?
Dráždil mě ten obrovský rozdíl mezi kvalitou díla Karla Pecky na jedné straně a téměř nulovým povědomím o něm na straně druhé. Když někoho Václav Černý označí za nejvýznamnějšího současného českého prozaika, Bohumil Hrabal řekne, že Karel Pecka je korunní princ české prózy a Cyril Höschl se vyjádří o jeho díle jako o tom nejmohutnějším, co v české literatuře vzniklo, tak s tím prostě musíte něco udělat. Správnost mého rozhodnutí potvrdil i autor Zdivočelé země Jiří Stránský, který se dle vlastních slov od Karla Pecky učil psát povídky, nebo Daniel Kroupa názorem, že kdyby se Pecka narodil ve větším národě, byl by dnes světovým spisovatelem.

Ne všichni budou vědět, proč je kniha nazvaná Souhvězdí Gulag…
Karlu Peckovi se přezdívalo „český Solženicyn“, to je první důvod. Tím druhým je zavádějící představa lidí o gulagu jako o něčem vzdáleném tisíce kilometrů někde na Sibiři v Sovětském svazu. Ale ten GULAG, rozumějme komunistický koncentrační tábor pro lidi s odlišným politickým přesvědčením, se v 50. letech nacházel také sto kilometrů od Prahy! Stalinův export, který měl na svědomí jen u nás stovky tisíc zničených a miliony poznamenaných životů. „Souhvězdí“ (rudé hvězdy jako symbol komunismu) pak představuje represivní nástroje k udržení totalitní moci jako byly pracovní tábory, věznice, armáda, lidové milice, Sbor národní bezpečnosti apod.

Co všechno jste do knihy zahrnul a proč jste se rozhodl pro tak rozsáhlou publikaci?
Souhvězdí Gulag Karla Pecky je jednosvazkové dílo obsahující 4 romány, 3 povídkové soubory, 1 sbírku básní a 1 povídku. Jedná se převážně o vynikající realistickou prózu vztahující se k období čtyřiceti let reálného socialismu v bývalém Československu, kterou doplňují sbírka básní Rekonstrukce a skvělá kafkovská povídka Čtvrtý vítač. Loni by se Karel Pecka dožil 90 let a my jsme se ženou chtěli důstojným způsobem připomenout tohoto výjimečného českého spisovatele, proto ten rozsah. Smyslem vydání bylo také seznámit čtenáře zevrubně s tvorbou autora a zároveň jej vrátit na místo v české literatuře, které mu právem náleží.

Doslovů k jednotlivým knihám se ujala celá plejáda významných osobností. Podle čeho jste je vybíral?
Jednotlivé texty souboru jsou doplněny doslovy významných, morálně respektovaných osobností, každý z nich se na tvorbu Karla Pecky podíval z úhlu své odbornosti, vztahu k tématu nebo autorovi. Jiří Stránský coby kamarád a mukl se podepsal pod povídkový soubor Na co umírají muži, Cyril Höschl napsal brilantní doslov k románu Horečka, Jiřina Šiklová se zaměřila na období po propuštění – Veliký slunovrat, Petr Pithart žil dlouhé roky na Malé Straně – Malostranské humoresky, Eva Jiřičná se vyjádřila k tématu emigrace - Štěpení, Daniel Kroupa zpracoval autobiografický román Motáky nezvěstnému, Václav Malý vtipně pojatou povídku o estébácích Čtvrtý vítač a Hana Gerzaničová napsala místo doslovu ke sbírce poezie Rekonstrukce originální báseň Nemohu jinak. Předmluvy se ujal Jiří Padevět. Překvapivě příjemné bylo zjištění, jak ochotně výše uvedení „doslovisté“ souhlasili se svým zapojením. Dospěl jsem k poznání, že čím větší osobnost, tím velkorysejší, vstřícnější a ochotnější člověk.

Blíží se Vánoce a knihu by mohli někteří koupit jako dárek pro své blízké. Kterým čtenářům by podle vás udělala pod stromečkem radost?
Souhvězdí je plné strhujících (zároveň pravdivých) příběhů, kdy se vám nechce knihu zavřít a odejít od ní. Obsahuje také množství originálních úvah nejen o smyslu života, ale třeba o pěti banálních samozřejmostech, o síle propagandy nebo o zdánlivě obyčejných botách. Zachycuje realitu reálně i s nadsázkou. Najdeme zde popisy běžných situací v lágrech, po propuštění i v 80. letech v Nerudovce na Malé Straně. Nechybí humorné pasáže, veselé příhody a vtipné povídky. A jako bonus osm doslovů od skutečné morální elity našeho národa. Souhvězdí Gulag Karla Pecky je zkrátka určeno všem, kdo mají rádi kvalitní literaturu s hlubokým obsahem a krásnou bohatou češtinou. Kniha je v plátěné vazbě se stříbrnou ražbou, zařadí se k ozdobám čtenářovy knihovny.

Vychází také kniha Střípky a střepy Souhvězdí Gulag. Co je jejím cílem, smyslem?
Hlavním smyslem této o poznání útlejší knihy je představit Karla Pecku formou krátkých úryvků – střípků, ale i ostrých střepů z jeho románové a povídkové tvorby. Dalším neméně důležitým cílem je vytvořit srozumitelnou mozaiku obrazu čtyřiceti let vlády komunistů v bývalém Československu, po stihnout podstatu a skutečné dopady socialistické ideologie na životy lidí, zejména těch s odlišným politickým přesvědčením. Devadesátku krátkých textů doplňuje 50 jedinečných kreseb malíře Miloše Kotka.

V souvislosti s vaší knihou probíhá celorepubliková soutěž na školách. Můžete nám ji přiblížit?
Ano, to je výborná zpráva, která mi udělala velkou radost. Společnost učitelů českého jazyka a lieratury vyhodnotila Karla Pecku jako jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů a rozhodla se letos v listopadu vyhlásit soutěž o Cenu Karla Pecky. Je určena studentům středních škol, kteří mají za úkol napsat esej na téma svobody, přátelství, statečnost nebo povídku či jiný literární útvar inspirovaný jeho dílem. 


Text: Kateřina Žídková
Foto: Michal Vinecký
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Souhvězdí Gulag Karla Pecky

5.0 1
1099 901
IHNED odesíláme
Čeština

Střípky a střepy Souhvězdí Gulag

5.0 1
299 245
IHNED odesíláme
Čeština

Souhvězdí Gulag

5.0 1
329 270
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Přidali jsme nové odměny do věrnostního programu. Podívejte se a vyberte si svou odměnu.
Kniha České cizinky je literární dokument novinářky Jany LeBlanc a fotografky Patricie Krivanek. Mapuje život českých žen, které mají domov v jiné zemi světa, než se narodily, a přináší tak autentický vhled do výjimečných osudů a zajímavostí ze života v různých zemích napříč zeměkoulí.
Není pochyb o tom, že autorka úspěšné série Naslouchač patří skutečně právem k jedněm z nejlepších českých fantasy autorů. Právě vychází Urla, 4. díl této série, který vás opět vrátí do temného světa...