Že nejde spojit příběhy americké drsné školy s českým prostředím? O opaku vás přesvědčí Stanislav Češka ve své novince Láskyplná smrt. Jeho soukromý detektiv jakoby z oka vypadl tvrďákům s ocelovými pěstmi a s dobře proříznutou pusou.
Stanislav Češka (1955) je už ve světě detektivek pojmem, a to i přesto, že se literaturou nikdy neživil. Vystudoval Vysoké učení technické a dlouhá léta pracoval jako softwarový specialista. První detektivku mu v roce 2010 vydala brněnská Moba. Ve Starožitné smrti se poprvé objevil soukromý detektiv Stanislav Berka, se kterým se čtenáři od té doby mohli setkat celkem osmkrát. O dva roky později přidal Češka ke krimi podle amerického střihu ještě historické detektivky odehrávající se na Velké Moravě.
Ačkoliv Stanislav Berka nezapře své velké vzory, je skrz naskrz český. Po studiích na právnické fakultě nastoupil k policii, což byla práce, po které vždy toužil. Protože se ale nedokázal srovnat s tím, co se v policii dělo po revoluci, rozhodl se odejít na volnou nohu. Když dával výpověď, šéfoval brněnské kriminálce. Mnozí z těch, se kterými se v Láskyplné smrti setkává, si jej pamatují a ví o něm, že byl neúplatný a spravedlivý. Češka slovy svého Berky poukazuje na řadu nešvarů v současné politice a nebojí se říct nahlas i značně nepopulární věci.
Berka se od většiny amerických soukromých oček liší tím, že se mu daří, co se týče financí. Hned v úvodu se o něm dozvíte, že mu náhoda přihrála tři velké případy, díky kterým se zajistil do konce života a mohl si pořídit luxusní vilu v brněnské Bystrci. Jistý rozdíl je i v jeho vztahu k ženám. Zatímco Phil Marlow a jemu podobní se nešťastně zamilovávají do svých klientek, Berka žije ve spokojeném vztahu s podnikatelkou Lucií. Pokud ho na přítelkyni něco štve, tak pouze její snahy předělávat interiér jeho vily. Berka naštěstí není žádný eunuch a vnady podezřelých a svědkyň dokáže popsat dost svérázně.
Protože obětí vraždy je atraktivní žena s manželem a několika milenci, velkou roli tu hraje erotika. Některé pasáže jsou hodně odvážné a Češka v tomto směru dokáže až šokovat. Berka se ujímá případu vraždy, protože jej o to požádá jeho bývalý spolužák z gymnázia. Ten nyní obhajuje podezřelého a má silný pocit, že policie zatkla nevinného. Berka se díky svým známostem s policisty pouští do regulérního vyšetřování. Vyslýchá svědky a postupně rozplétá záhadu jedné brutální vraždy. Čtenář má na výběr z několika podezřelých a z několika různých motivů. Berka pátrá v minulosti zavražděné a dozvídá se věci, které měly raději zůstat pohřbené. Zápletka se točí kolem nevěry, lásky a peněz. Objeví se tu pár lidí z horních deseti tisíc a dokonce i jeden mafián.
Stanislav Berka vypráví svůj příběh v první osobě a hojně komentuje vše, co se děje. Své myšlenky a dedukce si nenechává pro sebe, ale seznamuje s nimi i čtenáře. Jeho názory jsou dost přímočaré a řekla bych, že hodně čtenářů se s nimi ztotožní. Vše se tu říká na rovinu a Berka se nestará o to, koho svými názory popudí. Před nikým se neponižuje a nemá zapotřebí nikomu podlézat. Na svém tažení za spravedlností je osamělým jezdcem, ale jemu to tak vyhovuje. A čtenářům jakbysmet. Pokud jste ještě s autorem neměli tu čest, pak je nejvyšší čas to napravit. Češka píše kultivovaně, elegantně a čtivě.
Autor: Veronika Černucká