VELKÁ PODZIMNÍ SOUTĚŽ nejen o zájezd za 10 000 Kč

Světlana Mihulová poradí, jak cvičit obličejovou jógu

archiv revue
Nakladatelství Anag vydalo knihu Obličejová jóga pro začátečníky a mírně pokročilé. Autorkou publikace, která nemá v této oblasti konkurenci v České republice ani v zahraničí, je terapeutka, lektorka, trenérka a poradkyně v oblasti zdravé výživy Světlana Mihulová.
Kdo je Světlana Mihulová? Můžete se čtenářům představit?
Jsem žena, kterou život doslova dokopal
k tomu, co dělám. Odvál mě úplně jiným směrem, než jsem dělala… Jako každý zastávám mnoho životních rolí. Jsem matka, dcera, podnikatelka, studentka, cestovatelka, terapeutka, trenérka, lektorka a poradkyně v oblasti zdraví a těla. Můj život je bohatý, a to do slova a do písmene v dobrém i špatném slova smyslu. Kdybych měla vypsat celý svůj životní příběh do dnešního dne, kam mě život zavál profesně, soukromě, zeměpisně a co vše jsem prožila a přežila, bylo by to na další knihu. Mojí vášní byla posledních osmnáct let práce v cestovním ruchu. Cestování, potkávání lidí nejrůznějších mentalit a národností. Pozorovala jsem změny nejen u nás, ale po celém světě. Nezáleželo na tom, v jaké zemi jsem se nacházela, jaké náboženství či politika tam převládala, změny se totiž týkaly úplně všeho, včetně zdraví obyvatel. A tak jako státy procházely vzestupy a pády, tak i můj osobní i profesní život jich zaznamenal řadu. Obličejovou jógu cvičím od roku 2006 a k tomu jsem v našem centru Selavis přidala hirudoterapii, funkční cvičení se zdravotním zaměřením, zdravá záda – SM systém, hormonální cvičení.

Kdy a kde jste se s obličejovou jógou setkala poprvé?
Byla to veliká náhoda, která asi nakonec náhodou nebyla. Zhruba 10 let jsem pracovně působila jak v České republice, tak v Egyptě a různých jiných zemích. Ale ČR a Egypt byly stěžejní. Má egyptská přítelkyně chodila do studia, jednou mě tam vzala a tím to začalo. Napřed to byla zvědavost, pak můj vlastní proces přirozeného stárnutí a nakonec mě tato technika natolik zaujala, že jsem se dohodla
s lektorkou, že mě ji začne učit. Tak začalo mé dlouholeté studium. Vidíte, nebyl v tom žádný podnikatelský záměr. V té době jsem vedla velmi úspěšnou cestovní kancelář. V naší republice tento druh cvičení nebyl rozšířen a mě velmi zaujal. Tehdy jsem absolutně nepředpokládala, že se obličejová jóga stane
i mou profesí.

Jak často by se měla obličejová jóga provádět, aby to mělo význam a byly patrné výsledky?
Je několik vzorců, jak cvičit, aby se dosáhlo očekávaných výsledků. Uvedu dva:

1. Cvičte denně restart, který zabere 5 minut + 3x týdně plnohodnotný trénink zařazený do běžného pracovního dne.

2. Cvičte denně restart, který zabere 5 mi- nut + každý den 1 cvik na každou partii, což trvá přibližně 12 minut denně + 2x týd- ně plnohodnotný trénink zařazený do běžného pracovního dne. Způsobů je více, ale toto jsou dva základní,
u kterých je garance úspěchu.

Jakých chyb se při cvičení můžeme dopustit?
Těch je mnoho. Nedostatek koncentrace, špatné technické provedení a s tím spojená ztráta času a energie, zklamání… Nedostatečné silové provedení, špatná relaxace svalstva atd. Vždy doporučuji alespoň 1x kontrolní trénink u osob, které absolvovaly základní kurz pro začátečníky, aby došlo ke kontrole provedení a vypilování techniky. Zájemci mohou absolvovat kontrolní trénink buď na osobní schůzce, nebo přes kameru Skype, FB, Whatsapp apod. V dnešní době je to zcela normální způsob a je to plnohodnotné setkání.


Do jaké věkové kategorie spadají vaši klienti? Jsou lekce obličejové jógy určeny i pro muže?
Mám různé věkové kategorie klientů. Nejmladší klientce je 19 let a nejstarší 93 let. Nicméně nejsilnější skupinou jsou ženy mezi
40–60 lety. Co se týče mužů, tak ano, je to určitě i pro muže. Problém je ten, že jsou stydlivější a trpí představou, že toto cvičení je pouze pro ženy. Majorita mužů přichází ze zdravotního hlediska.

Jak dlouho jste pracovala na knize Obličejová jóga a co všechno v publikaci najdeme?
Tréninkové plány, seskládání, změnu cviků jsem poupravovala během let a své praxe podle účinků na klienty a na mě. Knihu jsme psaly přibližně 10 měsíců, tedy až do jejího vydání. Upřímně, vůbec jsem netušila, jaká je to dřina a kolik času zabere vytvoření takové publikace. Na druhou stranu se těším na psaní další knihy.

Čemu se kromě obličejové jógy ještě věnujete? Co děláte například ve volném čase?
Profesně se věnuji také hirudoterapii, funkčnímu cvičení se zdravotním zaměřením, cvičení pro zdravá záda – SM systém, hormonálnímu cvičení a pro lidi, kteří to opravdu potřebují, provádím harmonizaci čaker. Toho volného času opravdu moc nemám. Čas, který mi zbývá, trávím s rodinou. Moc ráda si vykládám se svými bližními. Asi to zní divně. Někdo by si řekl – typická ženská. Já to však vidím jinak. V dnešním světě, když už se lidé zastaví a jsou doma, tak koukají jen do mobilu nebo na televizi. Běžná konverzace mezi bližními pomalu mizí ze světa. Tak se snažím, aby to v mé rodině bylo jinak.
A mimo to miluji cestování kamkoliv. Poznávání obyčejných lidí a nových kultur mě velice obohacuje.

Text: Kateřina Žídková
Foto: archiv Světlany Mihulové
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Obličejová jóga pro začátečníky a mírně pokročilé

0.0 0
379 311
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Celý rok s námi soutěžíte především o knihy, ale tentokrát můžete vyhrát něco jiného. V naší VELKÉ PODZIMNÍ SOUTĚŽI, která potrvá od 4. 11. do 17. 11. 2024, se máte na co těšit. Ceny jsou opravdu lákavé! Vyhrát můžete poukaz na zájezd v hodnotě 10 000 Kč od radynacestu.cz a balíčky s atraktivními cenami.
Emotivní a hluboký rozhovor, který drží Zuzana Burešová pevně ve svých rukou.
S příchodem nového roku se mnoho lidí zamýšlí nad tím, jak efektivněji organizovat svůj čas a úkoly. Diáře se stávají oblíbeným nástrojem, který nám pomáhá udržet přehled o každodenních povinnostech, cílech a plánech.