Od úspěšného TV seriálu k napínavé únikové knize
Interaktivní úniková kniha Papírový dům: Akademie volně navazuje na předchozí hru Papírový dům: Profesorův deník. Její autoři Iván Tapia a Montse Linde se znovu inspirovali divácky úspěšným španělským TV seriálem Papírový dům (2017-2021), jehož všech pět sérií režíroval Álex Pina pro společnost Netflix. Jeho velká sledovanost motivovala autory k přenesení příběhu do teoretického uvažování a vytvoření fascinujícího světa pro vášnivé hráče a řešitele složitých úkolů.
Skutečnost, která dělá knihu zajímavou je spojení napínavého beletristického čtení se vzrušující hráčskou zábavou vyžadující zapojení interaktivního myšlení. Nejedná se o literární adaptaci televizního seriálu jako takového, ale o využití jeho postav, zápletek a nápadů k sestrojení únikové hry. Kniha tak osciluje na rozhraní beletrie a knižní hry (gamebook) a opírá se také o principy matematiky a logiky. Fanoušci únikových her v knize určitě naleznou podobnosti se stále populárními počítačovými strategiemi.
Hádanky a herní strategie ukryté v poutavém vyprávění
Dvojice španělských autorů Iván Tapia a Montse Linde proslula především v žánru únikové knihy (escape book), ve kterém se stala čtenáři velmi vyhledávanou. České vydání Papírového domu: Akademie se vydává v kombinaci beletristického čtení a únikové hry podobným směrem, jako Profesorův deník. Napínavý příběh otevírá čtenářům a hráčům hádanky k řešení jednotlivých úkolů, které doplňují celé vyprávění. Tentokrát však bude hlavní odměnou místo v Profesorově týmu lupičů.
Podobně jako TV seriál, tak i kniha kráčí v žánrových stopách akčního příběhu a mysteriózního kriminálního thrilleru. Herní hádanky nás navádějí k logickému myšlení i detektivnímu odhalování zároveň a představují samy o sobě jeden ze zdrojů napětí. Kteří uchazeči se nakonec stanou novými členy Profesorova zločinného gangu? O tom nerozhoduje pouze dynamický příběh, ale také iniciativa čtenáře v roli hráče.
Očekávaná druhá úniková kniha opět připravuje pro čtenáře a hráče spoustu obtížných úkolů, které budou muset během čtenářské/herní mise splnit.
Publikace však zaujme nejen fanoušky úspěšného španělského seriálu od Netflixu, ale také příznivce únikových knih kombinujících rafinované čtení se sérií úkolů. Fikční světy se tak prolínají s logickým myšlením a schopností obstát v obtížných výzvách.
Jan Švábenický