BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Za podivným názvem se skrývá pozoruhodná kniha

archiv revue
Na dvě světové války, k nimž došlo ve 20. století, se můžeme dívat z nejrůznějších úhlů pohledu. Lze je například navzájem srovnávat z hlediska vojenské techniky, používané na bojištích a v tomto případě si okamžitě všimneme, k jak obrovskému pokroku došlo mezi lety 1914 – 1939.
Možná se neubráníme smíchu, vidíme-li na starých dokumentárních záběrech piloty primitivních letadel, ručně shazující bomby či stěží ovladatelné železné kolosy, předchůdce to tanků, které spíše než bojovými vlastnostmi naháněly nepříteli strach svým vzhledem. To byla tedy první světová válka. Když ji porovnáme s tou druhou, ani se nechce věřit, že mezi nimi leží časový úsek pouhých dvaceti pěti let – spíše to vypadá aspoň na století. Letadla, tanky, lodě, ponorky – vývoj všech těchto zbraní šel dopředu rychlostí víc než závratnou. A když uvážíme, že ke konci války se objevily i naprosto převratné vynálezy (rakety V1 a V2, letouny s reaktivními motory), pak je zřejmé, že se nelze vyhnout dosti nepříjemné otázce: Není to nakonec tak, že hybnou silou vědeckotechnického pokroku, který lidstvo posunuje ke šťastnější budoucnosti, je snaha předstihnout vojenského protivníka ve výzkumu a výrobě stále dokonalejších zbraní?

Ian Morris dal své knize (K čemu je dobrá válka?)provokativní a takřka šokující název zajisté úmyslně. Odpověď se zdá být nasnadě – války jsou koncentrované a možná absolutní zlo, protože se v nich v masovém měřítku zabíjejí lidé a ničí materiální hodnoty, takže hledat na nich něco dobrého je přinejmenším protimluv. Když se však na celou věc podíváme realisticky, je hned jasné, že představa všeobecného odzbrojení a světa bez válek je sice pěkná, ale veskrze utopistická. Takže ano – díky závodům ve zbrojení a bohužel i válkám se technologicky posunuje lidstvo dopředu mnohem rychleji. Což ovšem v žádném případě neznamená, že tento trend je něčím, co by nás mělo nechávat klidnými nebo dokonce vést k úvaze, že války jsou vlastně dobré. Ostatně ani autor ve své knize toto nikde netvrdí a všímá si toliko nepřímých pozitiv, která války (samy o sobě špatné) přinášejí. Mám za to, že i takovéto čistě teoretické zkoumání ze sebe nemůže úplně smýt odér jisté iracionální morbidnosti, ale ať už je důvod, proč se na tuto „šikmou plochu“ vydal, jakýkoli, faktem je, že Ian Morris před námi vykreslil monumentální obraz lidských „válečných“ dějin, přičemž šíře jeho záběru je vskutku obdivuhodná.

Výše uvedenému tématu blahodárného dopadu válečných příprav i samotných válek na posun lidstva k novým ekonomicko-technologickým horizontům se kniha věnuje toliko okrajově – autor má za to, že toto je nepopiratelným faktem, takže svou pozornost upírá jinam. Dá se říct, že centrem jeho zájmu jsou politicko-sociologické důsledky válčení, v nichž hledá a nalézá též mnohá pozitiva. Za tímto účelem podniká rozsáhlá historická expozé, v nichž se snaží najít důkazy pro své ústřední tvrzení, podle nějž se po každé válce (rozumí se jí větší, zásadní konflikt) mění struktura společnosti ve prospěch těch, kdo usilují o to, aby již k válkám nedocházelo. Domnívám se, že tato teorie je diskutabilní a jako příklad její nekonzistence bych uvedl dvě židovská povstání proti Římanům. Těžko lze uvěřit tomu, že by se politicko-sociální status židovské společnosti po válečných událostech z let 66 – 70 n. l. změnil natolik, že by Bar-Kochbova revoluce o šedesát let později měla odlišné příčiny. Rovněž tak se můžeme ptát, proč po strašlivé 1. světové válce vzápětí následovala další a ještě horší. Je pravda, že ke 3. světové válce už (či zatím) nedošlo, zde je ovšem důvod evidentně jiný.

Ví o něm i Ian Morris a pokládá jej za další pozitivum, jež můžeme válkám přičíst. Jde o to, že každá válka se vede modernějšími zbraněmi než ta předchozí, takže z logiky věci vyplývá, že jednou se dosáhne takové ničivé účinnosti zbrojních arzenálů, že válka již nebude možná. Každá strana si totiž lehce spočítá, že v takovémto konfliktu budou i případní vítězové poraženými – jaký prospěch může totiž mít někdo z toho, že je pánem nad totálně zničenou planetou? Tuto šťastnou dobu prožíváme de facto dnes, kdy „zbraně posledního soudu“ jsou natolik odstrašujícím faktorem, že nejspíše nebudou nikdy použity. Myslím si, že tyto pasáže, kdy se z více či méně vzdálené minulosti vracíme do současnosti, jsou v knize nejzajímavější. Autor se mimo jiné zamýšlí nad tím, proč se v jaderném věku stále vyrábějí a zdokonalují i konvenční zbraně, zda je možná omezená atomová válka apod.
K čemu je dobrá válka? je knihou v pozitivním smyslu slova kontroverzní. V dnešní době, kdy se opět haraší zbraněmi, by si ji měli přečíst především naši politici, vojenští představitelé a novináři, kteří vydávají silácká prohlášení, aniž si přitom uvědomují, co je ve skutečnosti v sázce. Válečná protiruská rétorika, spojená s patolízalstvím vůči USA, je v okamžiku, kdy si porovnáme zbrojní výdaje obou zemí (50 mld. dolarů ročně v případě Ruska vs. 650 mld. dolarů na straně Spojených států) vysloveně směšná. Kniha Iana Morrise je v každém případě rozsáhlým a cenným zdrojem informací pro všechny, kdo nechtějí být pasivními konzumenty mainstreamové propagandy.

Autor: Jan Hofírek
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
K čemu je dobrá válka?
Čeština

K čemu je dobrá válka?

0.0 0
599 491
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –