Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Zahrada, která bude plnit vaše přání

archiv revue
S Ferdinandem Lefflerem jsme si povídali o ideální zahradě, boomu zahradní architektury a jeho nové knize Žijte ve své zahradě.

Říkáte, že zahrada by nám měla plnit přání. Jaká přání to mohou být?

Nejčastěji slýchám přání — chci se na své zahradě cítit dobře. Pro někoho to může být absolutní soukromí, pro druhého barvy a zábava. Zahrada nám dokáže plnit přání o pohodovém bezstarostném místě, který slouží jen nám a přesně tak, jak jsme si to vysnili. Je to prostor neomezených možností. Dětem nabídne dokonalé prostředí pro jejich hry. Dospělým zas poskytne dovolenkovou pohodu a věrně zinscenuje ty nejbarevnější vzpomínky na jejich dětství strávené třeba u babičky na chalupě.

Vzpomínáte si na první impuls, kdy jste se rozhodl přetavit své zkušenosti do podoby knihy?
Bylo to po odvysílání mého pořadu Ferdinandovy zahrady. Jsem za ten pořad moc rád, mnohému mě naučil. Ale ve dvaceti šesti minutách nedokážete řadu věcí pojmenovat naplno. V tak krátkém vymezeném čase brouzdáte často po povrchu. Já jsem dostal chuť jít pod povrch. Snad i sám sobě slovy popsat, co může zahrada lidem dát. A co si myslím, že spousta lidí neví a mohlo by jim to do života přinést kvalitu, která zpříjemní život.

Na koho se svou knihou obracíte, k čemu by měla sloužit?
Kniha by měla sloužit lidem zamýšlejícím se nad svou zahradou. Lidem, kteří cítí, že by něco mělo být jinak. A kteří tuší, že to něco najít nemusí stát ani fůru peněz ani na to nepotřebují experta v saku s tituly před jménem i za ním. Jde o to otevřít možnosti a dovolit si snít. Myslím, že se nám v knize podařilo nastínit jednoduchou metodu, jak téměř každý dosáhne zahrady, která bude více o něm a pro něj. Je to metoda kladení si velmi snadných, elementárních otázek. Mám raději světlo nebo stín? Opravdu mě baví venku jíst? Jaké by to bylo, kdybych mohl mít na své zahradě ohniště? Skutečně si moje děti užívají kvalitní a inspirativní zábavu na zahradním dřevěném hradu, kterých je v blízkém okolí na veřejných hřištích osm?


Zmínil jste, že zahradní architektura bude v budoucnosti boom. Proč si to myslíte?
Žijeme v parádní době. Máme se dobře. Máme se dokonce tak dobře, že pomaličku přicházíme na to, že peníze samy o sobě nemají žádnou cenu. Energii, kterou vydáváme v zaměstnání, chceme směnit za zážitky a kvalitní životy. Ke kvalitnímu životu patří i kultivované životní prostředí. Své byty a domy už řada lidí v naší krásné zemi přiblížila k vlastním představám a vkusu. A teď přicházejí na řadu zahrady. Dlouho se na ně chudinky zapomínalo, byly to takové Popelky, které jen doplňovaly dům. Ale teď okolo sebe vidím lidi, kteří přicházejí na to, že právě zahrada dokáže pohodu bydlení posunout o pořádný kus dál. Zahrada přinese radost, inspiraci a proměnlivost. Kdo by se nechtěl pohoupat v houpací síti ve stínu korun stromu, vnímat šum listů, zpěv ptáků a vůni bylinek?

FERDINAND LEFFLER (1978) je zakladatelem ateliéru Flera, který patří k největším v Evropě a který se věnuje veřejným i soukromým projektům u nás i ve světě. Několikrát získal titul Zahrada roku. Je moderátorem ceněného televizního pořadu Ferdinandovy zahrady, který vysílá Česká televize.


Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Žijte ve své zahradě
Čeština

Žijte ve své zahradě

5.0 3
od 449
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.