Spisovatel a historik Giles Milton se rozhodl pohlédnout na dějiny trochu jinou formou a zpracovat příběhy hrdinů i padouchů s ohledem na zajímavosti jejich života. Kniha s dlouhým názvem Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku vás přenese zpět v čase a seznámí s velice zajímavými okolnostmi.
Jak již samotný název napovídá, z části se budeme věnovat i dvěma záporným velikánům, kteří ovlivnili a zničili životy tisíce lidí. Pro některé budou podrobnosti o Hitlerově závislosti na drogách a Stalinově kariéře bankovního lupiče možná známé, jiní budou určitě šokováni. Ostatně právě období druhé světové války si zabralo nejvíce prostoru. Nechybí zmínka o Hitlerově přítelkyni a synovci či záhadné smrti Josifa Stalina. Pro mnohé známý je i útěk Rudolfa Vrby a Alfréda Wetzlera z Osvětimi. Určitě si přečtěte i o přípravách na slavný Den D, které dopadli téměř hůře než samotné vylodění. Malá část se věnuje i pohledu na japonské kamikadze nebo muže, který dvakrát přežil výbuch atomové bomby. Tento příběh mě opravdu nadchnul a zaujal.
Ovšem nejen na válečnou dobu se jednotlivé storky zaměřují. Nechybí zmizení populární spisovatelky Agathy Christie, která nebyla celých jedenáct dní k nalezení. Pátralo po ní opravdu velké množství lidí, včetně kolegů Arthura Conana Doyla a Dorothy L. Sayersové. Po zmíněné době se najednou objevila a své zmizení nedokázala vysvětlit. Následuje i krádež mrtvoly neméně známého Charlieho Chaplina, která je opravdovým detektivním příběhem.
A to ještě stále nejsme u konce. Prostor dostali i zvířátka. Tentokrát se jedná o válečného koně, který se svým pánem generálem Seelym přežil nejednu bitvu. Počtete si i o poštovním holubovi, který během první světové války zachránil mnoho vojáků. Na závěr této miláčkovské kapitoly nesmí chybět ani pes Stubby. Ten se stal dokonce četařem a jeho hrdinství předčilo nejednoho skutečného vojáka. Zajímavostí je rovněž skutečnost, že pes i holub jsou vycpaní a nacházejí se na stejném místě.
Prozradil jsem vám jen některé z poutavých vyprávění, které obsahuje tato kniha. Celkem je v ní sedmnáct částí podle období a zaměření. V téměř každé se nachází více příběhů a díky tomu se jejich počet zastavil až na číslu padesát.
Giles Milton ovšem neshrnuje jen samotná fakta, ale celou věc se rozhodl pojmout takřka románově. Určitě nečekejte nějakou učebnici dějepisu. Více či méně známá historická fakta jsou totiž podána způsobem, aby zaujala téměř každého. Budete se smát, možná budete plakat, budete zhrzeni, znechuceni i nadšeni. Jednotlivé události dějin jsou natolik rozdílné, že dokážou vyvolat opravdu celou řadu emocí.
Samotný autor tímto dílem rozhodně neskončil. Jedná se pouze o první část z celkové trilogie. Další dva zástupci s názvem Když Lenin přišel o rozum a Churchill porazil ovci a Fascinující poznámky z historie pod čarou budou jistě neméně poutavé. Snad se jich dočkáme i v našich končinách.
Autor: Lukáš Loužecký