Železná opona - Podrobení východní Evropy 1944 -1956, nejnovější kniha Anne Applebaumové, držitelky Pulitzerovy ceny za knihu Gulag, přináší znamenitě zpracované téma komunistické převzetí moci ve střední a východní Evropě. Knihu v překladu Petrušky Šusterové vydávájí nakladatelství Beta nakladatelství Jiří Ševčík.
Uznávaná historička Anne Applebaumová ve své knize popisuje nejen nástup jednotlivých komunistických režimů ve východní Evropě, ale také všední život v dotyčných zemích během těchto zásadních společenských změn. Autorka do zdrcujících detailů líčí rychlé zneškodnění politických stran, církví, médií a organizací mládeže – institucí občanské společnosti na všech úrovních. Vysvětluje, jak byly zorganizovány tajné policejní služby a jak byly rozvráceny a zničeny všechny formy opozice. Zaznamenává způsoby, jakými komunistická taktika při cestě k moci šikanovala, vyhrožovala a vraždila. Sleduje také individuální osudy, aby ukázala momenty, kdy se lidé museli těžko rozhodovat – zda bojovat, uprchnout nebo naopak kolaborovat.
Východní Evropa byla v pozoruhodně krátkém období nelítosntě stalinizována. Železná opona brilantě popisuje historii této kruté doby a zároveň připomíná, jak křehké mohou být svobodné společnosti.
Anne Applebaumová je autorkou několika důležitých prací, mezi nimiž vyniká kniha Gulag: Dějiny (vydalo nakladatelství Beta a Jiří Ševčík), v roce 2004 vyznamenána Pulitzerovou cenou v oblasti nebeletristické literatury. Anne Applebaumová píše sloupky pro The Washington Post a Slate, je ředitelkou politologických studií na Legatum Institute v Londýně. ělí svůj čas mezi pobyt v Británii a v Polsku, kde donedávna působil její manžel Radek Sikorski ve funkci ministra zahraničí.