Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Zuzana Klingrová: „Ájurvéda mě naučila rozumět svému tělu, přistupovat k němu s láskou.“

archiv revue
Se Zuzanou Klingrovou, úspěšnou instruktorkou jógy, jsme si povídali nejen o její jógové cestě, ale také o nové knize Ájurvéda & jóga pro ženy.
Představte nám svou knihu Ájurvéda & jóga pro ženy. V čem může být pro ženy přínosná? Je známo, že jóga léčí nejen tělo, ale i duši…
Ájurvéda stejně jako jóga vnímají jednotu těla, ducha, mysli, a tak k ní přistupují. Jak jsem napsala ve své druhé knize Jógou proti úzkosti a strachu, „Mysl je to, co nám způsobuje zdravotní problémy, a stejná mysl nám může pomoci na cestě k uzdravení.” Kniha Ájurvéda & jóga pro ženy je nejen učebnicí ájurvédy, ale také manuálem, který má ženám pomoci porozumět svému tělu, informacím, které nám posílá ohledně zdravotního stavu. Je to návod, jak během života pracovat s tělem a myslí, abychom byly zdravé, spokojené a šťastné.

Kdy jste se poprvé vy sama setkala s jógou?
Úplně poprvé na střední škole, ale nebyla to láska na první pohled. Podruhé na vysoké škole v roce 1999 při studijní cestě do USA. Tam už to láska byla, proto jsem se rozhodla jít jógu a ájurvédu studovat na univerzitu.

Jóga se rozděluje na několik typů podle konkrétního zaměření. Na které se specializujete vy a které jsou vám osobně nejbližší?
Jóga je jedna. Je to přístup k životu. To, co zmiňujete vy, se týká praxe pozic, ásan, které jsou 10 % toho, co jóga je. Pozice jsou jakýmsi oknem, kterým nahlížíme hlouběji a hledáme sebe sama. Jóga musí zahrnovat nejen ásany, ale také pránájámu a pratjáháru, jinak jde pouze o fyzické cvičení. Pokud mluvíme o praxi pozic, já se věnuji terapeutickému přístupu v praxi s ohledem na ájurvédu. Ta nám říká, abychom brali v potaz, co se odehrává ve světě okolo nás, následovali přirozené rytmy, jako jsou fáze dne, roční období, fáze měsíce.

Za jógou jste také cestovala. Povězte nám více o svých inspirativních návštěvách cizích zemí. Jaké místo vám nejvíce přirostlo k srdci a proč?
Určitě USA a Indie. Indie pro studium tradic, spiritualismu a ájurvédy. USA proto, že jsem zde díky modernímu přístupu a výzkumům získala důkazy a odpovědi na mnoho otázek.

Co pro vás bylo na vaší „jógové cestě“ tím největším poznáním? V čem vám jóga změnila život?
Jóga si našla mě, ne já jógu. Těžko říct, protože jóga intenzivně vstoupila do mého života ve dvaceti letech, kdy se člověk „rozkoukává”. To, co mohu říct, určitě je, že mě naučila trpělivosti a žití v přítomnosti. Ájurvéda mě naučila rozumět svému tělu, přistupovat k němu s láskou. Tělo je chrám pro mysl a ducha. Zde je vidět, proč jóga a ájurvéda jsou sestry a jsou cestou pro zdraví, spokojenost a dlouhověkost.

Máte zkušenosti i s dalšími sporty a cvičeními kromě jógy?
Ano, bohaté. V dětství jsem dělala gymnastiku a judo. Pak jsem učila plavání, asistovala při přístrojovém potápění, tvořila kruhové tréninky a tréninkové plány pro modelingové agentury.

Text: Markéta Bolfová
Foto: Ing. Petr Zempliner
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.