Knihy se sportovní tematikou vydává nakladatelství Eminent od roku 1992. V posledních letech to byly například tituly Poznej sám sebe, Úspěch a jeho spirituální dimenze nebo výpravná Motivace.
Silnější pes evokuje názvem výrok delegáta Jiřího Vlčka z odposlechů v roce 2004 a svým způsobem představuje vrchol. Nabízí velmi zasvěcené retro posledních třiceti let našeho fotbalu se všemi známými korupčními aférami, především z let 1986, 1995, 2004, 2006 a 2012. Jejich průvodcem a komentátorem je Maxim Čáp, který takřka hospodsky podanou formou glosuje a objasňuje fotbalové poměry.
„Když nám knihu autor poslal, sami jsme žasli, jak ohromující rozsah a tradici má fotbalová korupce. A nejen u nás, přirozeně,“ stojí v redakčním úvodu. „Člověk si přitom hned vybaví klasikovo: ‚Kam ten fotbal jde, ty krávo?‘ Líbila se nám i neotřelá forma zpracování, autorova opravdu nestandardní nadsázka, hospodská mluva, kryptonymy.“
Silnější pes je výpovědí o době a poměrech, v nichž se v nejsledovanější hře v naší zemi tu a tam hraje, jak víme, cinknutými kartami. Znají to všichni, majitelé klubů, manažeři, trenéři i sami hráči. Vědí o tom novináři a dokonce i lidé, kteří jako tzv. fandové na fotbal chodí. Bez určitého nadhledu všech dobrovolně zúčastněných by to nešlo, což je i případ této knihy. Pokouší se odpovědět i na otázku, jestli náš fotbal skutečně ovládá mafie rozhodčích, jak naznačila už vloni Česká televize, a jakou pozici v tom mají kluboví funkcionáři, kterým dnes předsedá Miroslav Pelta, proslulý právě svým výrokem o „cinklém jaru“. Silnější pes kromě jiného naznačuje, co stálo v pozadí nejslavnějších korupčních kauz a jakou roli v tom všem hraje všemocná FIFA. Zasvěcený text doprovázejí jedinečné ilustrace Vladimíra Renčína, které se stejně jako jeho psi volně vinou celou knihou, o níž napsal Reflex, že je obžalobou našeho fotbalu. Čápův literární styl přitom nese řadu švejkovských prvků a spolu s kresbami vytváří dokonale nadčasové dílo.
Úspěch je magické slovo, které se stalo zvláštním zaklínadlem nejen moderní doby. Lidé jej obdivují stejnou měrou, jako mnohdy závidí. Ať si to uvědomujea připouští, nebo ne, úspěch chce mít většina lidí. Pro každého z nás ovšem může znamenat něco zcela jiného, společenské postavení, vítězství, peníze nebo překonanou nemoc. Tato výpravná kniha volně navazuje na předchozí titul Poznej sám sebe – tajemství těla, duše a mysli. Přibližuje úspěch z té stránky, kterou bychom mohli nazvat radostná a pozitivní, nikoli tedy z té, která „úspěšně“ vtahuje do záhuby. Jak říká podtitul a jeho spirituální dimenze, věnuje se především duševně-duchovním předpokladům a podmínkám,
potřebným k jeho dosažení. Popisuje nutné mentální zázemí k dosažení trvalého úspěchu a přináší osm důležitých zákonů, kterými se může řídit každý, kdo je vnitřně rozhodnut být v životě a práci bytostně úspěšný. Ve dvanácti klíčích potom nabízí setkání se sebou samým, s naším – jungovskou terminologií řečeno – Bytostným já.
Motivace je slovo, které se stalo mantrou současné doby. Je provázena tlakem na výkon, a to především v podobě jeho konečného efektu, čísla nebo množství vydělaných peněz. K tomu, aby člověk v této honbě mohl obstát, potřebuje energii, kterou často hledá právě v motivaci. Lze ji ale naučit, když ji někdo nemá v sobě? A co je jejím cílem? Jak vlastně vypadá správně motivovaný člověk? Není to zrovna ten, který provádí danou činnost bez vnější motivace? Na tyto otázky nabízí další otázky a odpovědi výpravná, meditativní kniha, v pořadí třetí, od autorské dvojice Jelínek–Kuchař. Tato publikace, mimořádná rozměrem i provedením, vyšla v limitovaném nákladu a každý výtisk je samostatně číslován.
Text: Jiří Kuchař