O kom řekl Leoš Mareš, že je „zjevení něčeho tak výjimečného“? MILLENNIALS KONEČNĚ SKLADEM

Recenze: Deník tvrdohlavého režiséra

archiv revue
Mezi současnými českými režiséry neexistuje snad větší pracant, než je Václav Marhoul. Jeho debut Mazaný Filip vzbudil na poli filmařiny zasloužený rozruch.

O to víc svět filmu překvapilo, že dalším snímkem, do kterého se Marhoul pustil nejen z pozice direktora, ale i producenta, byl válečný film Tobruk. Ten popisuje činnost československých vojáků během 2. světové války v Africe.

A popisuje jej bez příkras. Není to žádný typický sladkobolný výplod typu Tmavomodrého světa či Pearl Harbouru. Marhoul poměrně přesně, podle deníkových zápisků a vzpomínek přímých účastníků, odhalil mysl československého vojáka až na dřeň. Aneb, jak po premiéře filmu říkali dosud žijící veteráni: Ten film je pravda.

Aby měl Václav Marhoul nějakou památku pro své děti, aby jim mohl vyprávět, co vlastně celé měsíce dělal, když nebyl s nimi, rozhodl se sepsat Deník tvrdohlavého režiséra. V něm jsou zcela autenticky a necenzurovaně zveřejněny události, které předcházely a doprovázely natáčení filmu Tobruk. Čtenář projde jednotlivými fázemi přípravy projektu, od psaní scénáře přes výběr herců, po shánění peněz, lokací, natáčení až finální distribuce.

Deník tvrdohlavého režiséra velmi nekompromisně popisuje vztahy na natáčecím place, velmi tvrdě vůči sobě hovoří o osobních pocitech a pochybách, sděluje nekonečnou únavu a jisté slabosti. Václav Marhoul z celého textu vystupuje jako někdo s pevnými morálními zásadami, stává se v jistém slova smyslu hrdinou, který odhaluje i ta nejtemnější zákoutí filmařské duše. Čtení, které rozhodně není oddechové, ale ukáže v otevřeném světle snad největší českou filmařskou osobnost tohoto století.

Autor: Ondřej Hložek

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Heather Parkerová strávila dětství u koní. Když se stala matkou a její manžel zbohatl podnikáním, rozhodla se, že se rodina přestěhuje do jižní Kalifornie. Tam, kde jsou luxusní domy, atraktivní opálení lidé, ale především stáje. Prostřednictvím dcer si chce splnit sen stát se nejlepší jezdkyní na koni. Tomuto přání podřídí naprosto vše.
Cestovatelský deník Fotra na tripu je nejen inspirací pro dobrodružné výpravy, ale také praktickým průvodcem pro každého, kdo se rád toulá světem.
Rozhodli jste se omezit cukr ve stravě? Pak je publikace Pravda o cukru pro vás to pravé!