Fantaskní román Stará škola je dle mého názoru něco, co tu ještě nebylo. Něco ryze českého, spojujícího historická fakta a běžné útrapy lidského života s něčím temným a nadpřirozeným, co nenápadně tahá za nitky životních osudů jedinců pro dosažení svého cíle.
Co můžou mít společného malý osmiletý kluk vyrůstající v komunistickém Československu a nejznámější český národopisec žijící v 19. století?
Děj knihy probíhá ve dvou různých časových obdobích. První nás hned v úvodu zavede do druhé poloviny 60. let 20. století, do rodiny Filipa Kakose, jeho matky, zdravotní sestřičky, a otce, který pracuje jako badatel se zaměřením na dílo K. J. Erbena. Rádoby poklidný rodinný život se začne proměňovat ve chvíli, kdy Filip nastoupí do první třídy Staré školy, a zároveň, když jeho otec dostane důležitý vědecký úkol. Co se ukrývá ve sklepení školy a co tají její ředitel s očima černýma jako zlo samo? A co čeká na Filipa a jeho otce, když vyrazí pátrat po stopách Erbenových balad?
Peripetie Kakosových se prolínají s příběhem samotného českého spisovatele, básníka a vlastence K. J. Erbena. Jako mávnutím kouzelného proutku se ocitáme zpět v čase, v dobách Palackého, Borovského, v dobách politických zvratů a cenzury. Karel tvoří své balady a plánuje vydání tolik očekáváné básnické sbírky Kytice. Když jednoho dne získá něco, po čem touží samotné peklo, je jeho život ochromen strachem, a to strachem nejen o sebe, ale i o svou ženu Betynku a své dcery. Dokáže uchránit tajemství, které mu bylo svěřeno?
Autor Petr K. Procházka ve Staré škole detailně a historicky věrně vykresluje jak Erbenovu dobu, tak dobu Filipa a jeho rodiny. Obě mají důležitý společný rys, a to nesvobodu a potlačování „politicky nevhodných“ názorů. Mnozí z čtenářů určitě zavzpomínají na ona šedesátá léta, kdy museli ve škole oslovovat učitele „soudruhu“ a kdy politická příslušnost rodičů byla důležitější než nabyté vědomosti. V bytech se šeptalo, protože i stěny měly uši a o naší budoucnosti rozhodovali jiní.
Prvotina Petra K. Procházky rozhodně slibuje nevšední čtenářský zážitek. Pokud vás děj vtáhne stejně intenzivně jako mě, budete plynule pokračovat dalším čtením, tentokrát samotné Kytice.
Autor: Markéta Bolfová