Pojďme si nejdříve představit autora, abychom získali důvěru k tomu, co nám ve své obsáhlé publikaci (čítající něco málo přes 400 stran) předkládá. Chris van Tulleken (*1978) je britský lékař, vědec a popularizátor medicíny. Lékařský titul a doktorát získal na Oxfordské univerzitě, působí na University College London a moderuje oceňované pořady o zdraví a medicíně na BBC. S manželkou a dvěma dcerami žije v Londýně.
Proč nemůžeme přestat jíst věci, které nejsou jídlo, a co s tím? Tak zní podnázev knihy Ultrazpracovaní lidé, kterou jsem měla možnost si přečíst. Pokud patříte k těm, kteří už při nákupu zjišťují na etiketách, co že si to vlastně kupují, pak jste jistě do problematiky složení potravin zasvěcení. Nicméně, to nestačí... Chris van Tulleken vám v knize odhalí mnohá děsivá fakta. Pomocí vědy vám předloží, co doopravdy konzumujete nejen vy, ale i vaše děti. Budete šokováni, když se dozvíte, že moderní strava vede spíš než ke zdraví k chronickým nemocem, duševním chorobám a v neposlední řadě i závislostem.
Pokud vám na tom, co jíte, opravdu záleží, pak si tuto knihu rozhodně přečtěte. Je sice psaná dost odborně, s čímž jsem měla malinko problém, ale každý čtenář si s tím jistě poradí. Někomu může připadat i příliš obsáhlá, ale v tom případě si může každý sám podle obsahu vybrat kapitoly a vyzobat pasáže, které ho více zajímají.
Hlavním posláním knihy je to, abychom poodhalili, jakým způsobem velké potravinové společnosti zpracovávají potraviny, že je vyrábí tak, aby lidem co nejvíce chutnaly, a to bez ohledu na to, jaké zdravotní potíže jim mohou způsobovat. A také aby se po přečtení každý zamyslel a rozhodl, zda on sám něco ve svém životě v případě stravování změní.
Cituji ze zadní obálky knihy:
- Průmyslové zpracování potravin snižuje obsah mikroživin tak drasticky, že způsobuje podvýživu a obezitu současně.
- Nízkokalorické výrobky podporují přejídání navzdory tomu, že neobsahují cukr.
- Nezdravá strava je celosvětově spojena s větším počtem úmrtí než kouření.
- Mnoho průmyslových potravin je cíleně navrženo tak, aby byly návykové.
Knihu Ultrazpracovaní lidé hodnotím velmi kladně, troufám si říct, že další publikaci s obdobnou tematikou číst nepotřebuji, informace v této jsou vyčerpávající. Komplexně zpracovává problematiku složení potravin, někdy až děsivých praktik při jejich výrobě, a hlavně marketingových nástrojů, které vůbec nejsou košér.
Po jejím přečtení budete vědět, proč po některých „pochoutkách" saháte znova a znova. To, jestli se s tím, co jíte, byť vás to pomalu zabíjí, smíříte, záleží už čistě jen na vás.
Co vy na to? Začnete bojovat s „nejídlem" a nastartujete cestu, na níž převezmete kontrolu nad svým stravováním a zdravím?
Autor: Kateřina