Recenze: Ultrazpracovaní lidé

archiv revue
Jsme v pasti. Tedy aspoň já to tak vnímám poté, co jsem se seznámila s knihou Ultrazpracovaní lidé, kterou loni vydalo nakladatelství Jan Melvil publishing.
Chriss van Tulleken, autor knihy Ultrazpracovaní lidé, mě uvrhl do mírných depresí. Ne každý by se dostal do stejného rozpoložení jako já, ale protože už mám pár desetiletí odžitých, tak si chci hýčkat své zdraví. Neříkám, že mladí to tak nemají, určitě se najde spousta těch, kteří se o potraviny a výživu zajímají, a není jim lhostejné, co každý den konzumují.

Pojďme si nejdříve představit autora, abychom získali důvěru k tomu, co nám ve své obsáhlé publikaci (čítající něco málo přes 400 stran) předkládá. Chris van Tulleken (*1978) je britský lékař, vědec a popularizátor medicíny. Lékařský titul a doktorát získal na Oxfordské univerzitě, působí na University College London a moderuje oceňované pořady o zdraví a medicíně na BBC. S manželkou a dvěma dcerami žije v Londýně.

Proč nemůžeme přestat jíst věci, které nejsou jídlo, a co s tím? Tak zní podnázev knihy Ultrazpracovaní lidé, kterou jsem měla možnost si přečíst. Pokud patříte k těm, kteří už při nákupu zjišťují na etiketách, co že si to vlastně kupují, pak jste jistě do problematiky složení potravin zasvěcení. Nicméně, to nestačí... Chris van Tulleken vám v knize odhalí mnohá děsivá fakta. Pomocí vědy vám předloží, co doopravdy konzumujete nejen vy, ale i vaše děti. Budete šokováni, když se dozvíte, že moderní strava vede spíš než ke zdraví k chronickým nemocem, duševním chorobám a v neposlední řadě i závislostem.

Pokud vám na tom, co jíte, opravdu záleží, pak si tuto knihu rozhodně přečtěte. Je sice psaná dost odborně, s čímž jsem měla malinko problém, ale každý čtenář si s tím jistě poradí. Někomu může připadat i příliš obsáhlá, ale v tom případě si může každý sám podle obsahu vybrat kapitoly a vyzobat pasáže, které ho více zajímají.

Hlavním posláním knihy je to, abychom poodhalili, jakým způsobem velké potravinové společnosti zpracovávají potraviny, že je vyrábí tak, aby lidem co nejvíce chutnaly, a to bez ohledu na to, jaké zdravotní potíže jim mohou způsobovat. A také aby se po přečtení každý zamyslel a rozhodl, zda on sám něco ve svém životě v případě stravování změní.


Cituji ze zadní obálky knihy:

  • Průmyslové zpracování potravin snižuje obsah mikroživin tak drasticky, že způsobuje podvýživu a obezitu současně.
  • Nízkokalorické výrobky podporují přejídání navzdory tomu, že neobsahují cukr.
  • Nezdravá strava je celosvětově spojena s větším počtem úmrtí než kouření.
  • Mnoho průmyslových potravin je cíleně navrženo tak, aby byly návykové.

Knihu Ultrazpracovaní lidé hodnotím velmi kladně, troufám si říct, že další publikaci s obdobnou tematikou číst nepotřebuji, informace v této jsou vyčerpávající. Komplexně zpracovává problematiku složení potravin, někdy až děsivých praktik při jejich výrobě, a hlavně marketingových nástrojů, které vůbec nejsou košér.

Po jejím přečtení budete vědět, proč po některých „pochoutkách" saháte znova a znova. To, jestli se s tím, co jíte, byť vás to pomalu zabíjí, smíříte, záleží už čistě jen na vás.

Co vy na to? Začnete bojovat s „nejídlem" a nastartujete cestu, na níž převezmete kontrolu nad svým stravováním a zdravím?

Autor: Kateřina

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Ultrazpracovaní lidé

0.0 0
od 349
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Byla jsem na hranici vyhoření. Toto není pouze věta, kterou naleznete v anotaci knihy, ale také mé osobní vyznání, které se mi těžko přiznávalo. Nejen okolí, ale také mně osobně.
Jsou tady první letošní novinky. Pojďte se podívat, které tituly vychází v lednu. Opět přinášíme pravidelnou porci našich tipů...
Americká spisovatelka Denny S. Bryce přichází s historickým románem „Schovanka královny Viktorie“, který je založen na skutečných událostech. Kniha vychází v edici Klokan pod záštitou nakladatelství Alpress.