O zdravý způsob života se zajímám již řadu let. Informace vyhledávám jak na internetu, tak v knihách, a konzultuji je s nutriční terapeutkou. Margit Slimákovou již delší dobu sleduji na sociálních sítích, a proto kniha nemohla u mě doma chybět.
Pokud hledáte životní a stravovací směr, tato kniha by měla být základním odrazovým můstkem. Nemluvě o tom, že kniha je vazbou a grafickým zpracováním opravdu netradiční.
ÚVOD KNIHY
Nevím, zda všechny na začátku knihy oslní životopis od Margit Slimákové, je pravda, že i já pár stran přeskočila a vybrala si jen to, co mě zajímalo. Pokud Margit Slimákovou neznáte, po přečtení této kapitoly pochopíte, že kniha není napsaná amatérem.
OBSAH
V knize najdete zajímavé kapitoly o zdravé stravě, lécích, pohybu, vlivu stresu, veganském způsobu života. Provede vás taky makrobiotikou, Ajurvédou, Raw stravováním, dětskou stravou, superpotravinami, mléčnými výrobky, margaríny, nápoji, pohybem. Věnuje se také prokrastinaci, očkování, porodům, menstruaci. Margit také poukazuje na mýty a polopravdy, které najdete v médiích.
NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÝTY
Zajímavé mýty jsem vypíchla v tomto článku. Podívejme se na ně:
Agávový sirup je zpravidla vysoce průmyslově upravovaný produkt získávaný ze sukulentů rostoucích v Jižní Americe. Sirup obsahuje přes 75 % fruktózy, tj. více než kritizovaný vysoce fruktózovaný kukuřičný sirup. Na zdravotní rizika koncentrovaného příjmu fruktózy upozorňuje čím dál více odborníků. Detailněji rizika konzumace agávového sirupu vysvětluje dr. OZ na svém blogu. Agávový sirup nepatří do zdravé výživy. Více informací naleznete v knize Margit Slimákové.
Mýtus 2: Dieta podle krevních skupin
Tvrzení, že je třeba se stravovat v souladu se svou krevní skupinou, úspěšně rozšířil Peter D´Adamo v roce 1996. Dieta podle krevních skupin je zjednodušeně založená na tvrzení, že i bílkoviny některých potravin, tzv. lektiny, se shlukují s cukry na povrchu červených krvinek, a to v závislosti na jejich konkrétních antigenech, tedy na krevní skupině. Neexistuje žádný důkaz, který by opodstatňoval zdravotní význam diety podle krevní skupiny. Podrobnější popis naleznete v knize.
Ve skutečnosti zatím není dost důkazů, že snižování příjmu soli má jednoznačně příznivý efekt na náš zdravotní stav, a toto tvrzení je tak postaveno pouze na víře. Omezení soli je zcela jistě na místě u jedinců, kteří mají vysoký krevní tlak, a přitom nadměrně solí. Aktuální studie však varuje před výraznějším omezování příjmu soli u zdravých jedinců, protože strava s nízkým obsahem soli může zvyšovat riziko nemoci srdce a cév a úmrtnosti na ně. Proto jezte skutečné potraviny a solte podle chuti. Více informací také o cholesterolu najdete v knize Velmi osobní kniha o zdraví.
Mýtus 4: Slaďte stévií, je zdravá
Stévie je rostlina, jež obsahuje přirozeně sladké glykosidy. Nulový obsah kalorií, žádná glukóza, fruktóza ani sacharóza a extrémně vysoká sladivost. Podle některých odborníků může u citlivých jedinců vést konzumace potravin, které nedodávají sacharidy, ale chutnají sladce, k nepříznivým biochemickým reakcím.
Zjednodušeně: sladká chuť ze sacharidů obvykle vede ke zrychlení přesunu glukózy z krve buněk, aby bylo v krvi místo na další dávku cukru. Jenže bezsacharidová sladká chuť stévie organismus zanechá ve fázi nižšího obsahu glukózy v krvi (hypoglykémie). Pokles glykémie může být provázen i uvolněním stresových hormonů a kortizolu. Nadměrné uvolňování stresových hormonů může navíc nepříznivě ovlivňovat adrenalinové žlázy, a tím i celkové zdraví. Konzumace bezsacharidových sladidel neřeší nadváhu. Další možnosti slazení a odborné vyjádření Margit Slimákové například o medu, datlích najdete v knize Velmi osobní kniha o zdraví.
Mýtus 5: Ke snídani si dejte zdravé cereálie
Dejte si, ale je to stejné, jako byste snídali koblihy. Reklamní masáž potravinářů a s nimi spolupracujících lékařů mnoho lidí přesvědčila o zdravotní prospěšnosti naprosto nezdravých potravin. Skvělým příkladem jsou snídaňové cereálie. A nezachrání je ani podíl celozrnné mouky a mléka. Velkou studii o snídaňových cereáliích naleznete v knize od Margit Slimákové.
ZÁVĚREM
Velmi osobní kniha o zdraví není jen kniha o zdravé stravě, ale kniha o zdravém životním stylu. Jsou to dvě naprosto rozdílné věci, které by si každý po přečtení měl uvědomit. Margit v knize nic nevnucuje, je zcela jen na vás, zda se zkušenostmi této odbornice budete řídit.
Kniha vám pomůže zorientovat se v té spleti doporučení ohledně zdravého způsobu života. Ne vždy všechna tvrzení, která najdete například u strýčka Googla, jsou pravdivá a podložená výzkumy. Margit Slimáková v knize každé tvrzení zdůvodňuje výzkumy, zkušenostmi, odbornou literaturou.